[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EET/2.0/no DST' instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EET/2.0/no DST' instead
BREN forums • View topic - Дата и място на третата bg.acad среща

Дата и място на третата bg.acad среща

Традиционните срещи на bg.acad, както и всички други

Moderator: atanas

Дата и място на третата bg.acad среща

Postby iliev » 14 Oct 2009, 21:56

Драги колеги, от последната ни среща минаха почти 9 месеца, демек "терминът" ни наближава, и е крайно време да видим какво ще родим. :D

Предлагам ви наистина да се срещнем отново през последната седмица на настоящия месец или първата на следващия -- т.е. дните между 26-ти октомври и 8-ми ноември. Направил съм Doodle анкета, линка към която ще ви пратя обаче по пощата (електронната, де :D). Ако сред четящите в момента има администратори от университети или БАН, които не са получили този линк, моля да ми пишете (на лични или по мейла).

Относно мястото, понеже времето се развали вече, предполагам, че София ще е най-удобна като цяло за всички. Ако имате други идеи, обаче, не се колебайте да ги споделите -- за мен е ОК, където и да реши мнозинството (аз лично обожавам да пътувам). Ако все пак се избере София, също бих предложил да продължим традицията на ротационното домакинство. Така че ще очаквам и конкретни ентусиасти за "хостване" -- както знаете, нуждаем се от зала за 25-30 човека (но е хубаво да има вариант и за по-голяма, в случай че се появят повече желаещи), и е хубаво, разбира се, ако може да се организира нещо скромно за кафе-паузите, както и да има подходящо място за обяд.

Между другото, мислех си дали част от срещата няма да е интересно да излъчим онлайн (може би дори по мултикаст :D), и съответно да запишем и публикуваме, например в YouTube. Имам предвид преди всичко техническите презентации, но дори по-интересно може да бъде ако се излъчи и (част от) дискусията относно настоящето и бъдещето на мрежата.

И като заговорихме за публичност: смятате ли, че е добре да поканим журналисти? Сещам се за един конкретен човек от Капитал/Дневник, въпреки че не знам дали наистина би се заинтересувал, и може би също RE:TV. Ще се радвам да чуя мнението ви, както и други конкретни предложения, ако по принцип сте съгласни.

Впрочем, интересен въпрос, по който отново очаквам вашите коментари, е дали бихме допускали "външни" лица, и кои въобще са "вътрешни". :)
Luchesar V. ILIEV
iliev

Re: Дата и място на третата bg.acad среща

Postby iliev » 14 Oct 2009, 22:10

iliev wrote:Впрочем, интересен въпрос, по който отново очаквам вашите коментари, е дали бихме допускали "външни" лица, и кои въобще са "вътрешни". :)

Нека споделя, всъщност, моето виждане: смятам, че срещите е добре да бъдат открити за всички желаещи. Понеже все пак има теми, които наистина не е редно да се разискват публично -- по въпросите на сигурността или друга "чувствителна" материя -- бихме могли да имаме нарочни отделни сесии "само с покана". Т.е. на тях биха могли да присъстват "външни" лица, но защото сме решили да ги поканим по определена причина.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 14 Oct 2009, 22:23

Понеже първия вариант на съобщението ми се загуби, сега виждам, че съм пропуснал може би най-важното: съдържанието на срещата. Предполагам че всички очаквате да обсъждаме новата свързаност, така че това вероятно наистина ще бъде основна тема.

Обаче аз бих също предложил да подискутираме и бъдещето на академичната мрежа по принцип, защото всички знаем, че тя страда от сериозна криза на идентичността: и не толкова кой и какво представлява академичната мрежа в момента, а преди всичко "има ли тя почва у нас" -- т.е. как виждаме нейното място, роля, функции, организация и в крайна сметка ползата за българското общество от нея. Защото полза със сигурност би могло да има, и то голяма, но по редица причини, знаем, днес мрежата по-скоро съществува "защото има такива в цяла Европа" и "защото трябва да сме свързани към GÉANT" -- без въобще да се разбира смисъла на тези неща.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 14 Oct 2009, 22:31

iliev wrote:... "защото има такива в цяла Европа" ...

Между другото, Албания преди две-три години закри своята академична мрежа. Това сигурно е показателно. Обаче има и нещо по-съществено според мен: по-лошо от несъществуващата юридически мрежа може да бъде несъществуващата фактически такава. Методичното обезкръвяване на българската академична мрежа през последните години, размиването й и смесването й с разни съмнителни проекти и организации според мен постепенно я превръща в едно "зомби": на пръв поглед то изглежда живо: шава там нещо, фъфли и ръкомаха леко некоординирано, но в крайна сметка е лишено от всякакъв разум и смисъл на съществуването си.

Лошото, обаче, е че не можете да кажете, че академична мрежа не съществува. "Ето ви я! Как да я няма!" ви се отговаря, като се сочи въпросното зомби. А в същото време ставаме за резил и пред Европа -- уви, макар това да не е много публично, хората там виждат какво се случва. И все по-често в последните месеци чувам коментари "it's a shame..." Многоточието може би е по-потискащо дори от думите.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby atanas » 14 Oct 2009, 23:03

Защо не поканим Орлин, Спас, Краси Симонски или де да знам кой още и да се обясни с прости думи какво е дереджето и кой как и какво мисли за академичната мрежа. Мисля, че това в момента е най-важната тема (особенно за "провинцията"), а техническите неща може да са за десерт.
AE51 2A62 FCBE 5E15 C19F 56CD ECC5 2186 0455 9912
atanas
Global Moderator

Postby iliev » 14 Oct 2009, 23:25

atanas wrote:Защо не поканим Орлин, Спас, Краси Симонски или де да знам кой още и да се обясни с прости думи какво е дереджето и кой как и какво мисли за академичната мрежа. Мисля, че това в момента е най-важната тема (особенно за "провинцията"), а техническите неща може да са за десерт.

Мда, Орлин е председател на НИМ (ако правилно цитирам позицията му -- моля да ме извини, ако греша), Спас ръководи проекта "Национална Изследователска и Образователна Мрежа" в ПРООН, и въпреки, че тоя проект свършва в края на годината, сигурно би имало какво да каже, Краси пък научих, че получил назначение като ръководител на Изпълнителна Агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" -- наследник на част от ДАИТС (останалите звена минават на пряко подчинение на заместник-министър Първан Русинов), така че наистина ще бъде изключително ценна неговата позиция относно националната свързаност. След като си тръгнал така обаче си пропуснал акад. Боянов, който е председател на БИОМ, Румен Трифонов, който е изпълнителен директор на БИОМ, и Бойко Лечев, който също има ключови функции в БИОМ.

Ако наистина смятате, че срещата ще е по-полезна така (или пък, че дори иначе би била безполезна), разбира се чувствайте се свободни да ги поканите. Понеже в залата може би няма да има място за всички шефове, аз естествено съм готов лично да отстъпя своето място. :)
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby atanas » 14 Oct 2009, 23:29

Мммда, верно - ако ще идват толкова шефове е добре да наемем някой киносалон - ние ще се съберем на сцената, а шефовете по местата.
AE51 2A62 FCBE 5E15 C19F 56CD ECC5 2186 0455 9912
atanas
Global Moderator

Postby iliev » 14 Oct 2009, 23:49

atanas wrote:Мммда, верно - ако ще идват толкова шефове е добре да наемем някой киносалон - ние ще се съберем на сцената, а шефовете по местата.

И кой филм ще гледат шефовете? Или просто идеята е, че всички ще отидем на кино? :ROFL:
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 15 Oct 2009, 01:59

Между другото, струва ми се, че би имало полза от двудневна среща. Освен повечето време за дискусии и презентации, бихме могли да си направим малък "social event" (туй на български май би се нарекло "културно-масово мероприятие" :D) вечерта между двата дни. Знам, че за хората от страната това ще е по-сложно, но пък има и предимството, че могат по-гъвкаво да си организират транспорта. Инак, бирата е от мен. :beer:
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 15 Oct 2009, 03:16

iliev wrote:Лошото, обаче, е че не можете да кажете, че академична мрежа не съществува. "Ето ви я! Как да я няма!" ви се отговаря, като се сочи въпросното зомби.

Всъщност, това си е толкова здрава традиция в България. Не мога да се стърпя да не я илюстрирам с тази чудесна статия от Дневник:

Дневник wrote:Редакционен: Държава "в скеле"

Снимката, на която работници укрепват скелето на разпадащия се паметник пред НДК с нещо като второ скеле, е много точен коментар на повечето от новините, попаднали в днешния вестник. Тя би могла да се превърне и в най-сполучливата българска метафора, стига "през нея" да погледнем общото състояние на държавата:

Нещо (паметник, институция, сектор и т.н.) започва да се скапва. По някое време отговорните лица предлагат нещо (скеле, екшън план, стратегия и т.н.), но не толкова за да решат проблема, а колкото да забавят или скрият продължаващото скапването. Тъй като и това друго нещо обаче е скапано, то също се налага да бъде укрепено с трето нещо (спешни мерки, ново преструктуриране, оздравителна програма и т.н.), докато...

Всъщност схемата на всеобхватното разпадане представлява удивително устойчива конструкция - българско ноу-хау без аналог в света.

[...]

Това "докато" все някога ще се появи, защото и чудовищният монумент пред НДК, и закрепените с подпиралки паметници на лошия мениджмънт издържат дълго, но не и вечно. А представяте ли си само как още утре скелетата падат и се оказва, че отзад отдавна вече няма... нищо?

Аз си го представям. И потръпвам. А вие?
Luchesar V. ILIEV
iliev

Next

Return to Срещи на общността