[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EEST/3.0/DST' instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EEST/3.0/DST' instead
BREN forums • View topic - Красивите бури

Красивите бури

И нека четката ми бъде светлината и сенките сред нея

Moderators: atanas, vedrin

Красивите бури

Postby vedrin » 08 Aug 2009, 18:50

В миналите дни красивите бури ме вдъхновиха да започна едно начинание, с което и в бъдеще ще се занимавам в сгодни случаи.

Image
--
Vedrin Jeliazkov
vedrin

Re: Красивите бури

Postby atanas » 08 Aug 2009, 20:21

Уникални снимки!
Би ли споделил с 2 думи как снима. Аз например бих използвал доста ниско ISO, затворена бленда и няколко секунди скорост или bulb... и така много пъти докато засека просветването. Забелязах, че ти обаче си снимал по съвсем друг начин, вероятно си дебнал всяка светкавица ;-)
Поздравления още веднъж.
AE51 2A62 FCBE 5E15 C19F 56CD ECC5 2186 0455 9912
atanas
Global Moderator

Postby vedrin » 08 Aug 2009, 20:39

atanas wrote:Би ли споделил с 2 думи как снима. Аз например бих използвал доста ниско ISO, затворена бленда и няколко секунди скорост или bulb... и така много пъти докато засека просветването. Забелязах, че ти обаче си снимал по съвсем друг начин, вероятно си дебнал всяка светкавица ;-)
Поздравления още веднъж.

Специално горната снимка е направена така:

Panasonic Model DMC-FZ15
Aperture Value f/2.8
Exposure Bias Value -0.66 EV
Exposure Program Landscape
Focal Length 6 mm
ISO 200
Metering Mode Multi-Segment
Shutter Speed Value 1/4 sec

Апарата беше подпрян на парапета на балкона и настроен да снима възможно най-бързо до безкрай. Постигнатата производителност беше от порядъка на един кадър в секунда (поради ниската скорост на затвора) в продължение на около четвърт час. Впоследствие стана твърде тъмно, мокро и ветровито, затова и не продължих, въпреки че определено имаше още какво да се снима. От близо хилядата кадъра съм публикувал само по-интересните. С дебнене според мен едва ли е възможно да се постигне подобен резултат. По-скоро има смисъл наистина да се пробва и с други бленда/скорост/чувствителност и най-вече с по-добър апарат от тази сапунерка. :)
--
Vedrin Jeliazkov
vedrin

Postby iliev » 09 Aug 2009, 02:10

vedrin wrote:С дебнене според мен едва ли е възможно да се постигне подобен резултат. По-скоро има смисъл наистина да се пробва и с други бленда/скорост/чувствителност и най-вече с по-добър апарат от тази сапунерка. :)

А фотодатчик, който да задейства фотоапарата точно когато светкавицата блясва? :)
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby kalin » 05 Sep 2009, 16:50

Ако се снима на серия снимки (поддържат го всички апарати) на ръчен режим с по няколко секунди скорост, би трябвало да се хванат много светкавици :) Блендата не бих я затварял (все пак е нощ).
www.napred.bg - Българската търсачка
kalin

Postby iliev » 28 Sep 2009, 10:06

Абе кво се втелясвате? Едва видеокамера направо, и сте готови. :D
Luchesar V. ILIEV
iliev

Return to Фотография