[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EEST/3.0/DST' instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EEST/3.0/DST' instead
BREN forums • View topic - Свободни видео курсове от водещи университети

Свободни видео курсове от водещи университети

Университети, колежи, специализирани висши училища (СВУ)

Свободни видео курсове от водещи университети

Postby iliev » 31 Oct 2009, 19:21

"America is a country that doesn't know where it is going, but is determined to set a speed record getting there."
-- Dr. Laurence Johnston Peter *

"България е страна, която добре знае къде иска да стигне, но е твърдо решена да не помръдне от мястото си."
-- Неизвестен автор **

Преди време в една от горещите теми на форума стана дума за MIT OpenCourseWare, и как у нас подобни неща звучат абсурдно, и дори биват приемани на нож. А иначе, в други теми, бяха представени системи, с които подобни концепции могат да бъде осъществени технически:
  • REPLAY is an open solution developed in java to integrate, index, archive, and distribute audiovisual lecture recordings on a large scale.
  • Opencast is an initiative driven by higher education institutions to empower institutions to make informed choices about capture, processing, and distribution infrastructure for audio/video.
  • MediaMosa, a joint video management and distribution platform, delivers rich media content to the Dutch educational sector, is now available to open source developers worldwide.
И докато България упорито не иска да се раздели с миналото си, и затова си "наляга парцалите" където е, светът не просто вече тича напред: той направо лети, докато скоро, най-вероятно, не го изгубим окончателно от поглед...

Academic Earth is an organization founded with the goal of giving everyone on earth access to a world-class education.

As more and more high quality educational content becomes available online for free, we ask ourselves, what are the real barriers to achieving a world class education? At Academic Earth, we are working to identify these barriers and find innovative ways to use technology to increase the ease of learning.

We are building a user-friendly educational ecosystem that will give internet users around the world the ability to easily find, interact with, and learn from full video courses and lectures from the world’s leading scholars. Our goal is to bring the best content together in one place and create an environment in which that content is remarkably easy to use and where user contributions make existing content increasingly valuable.

We invite those who share our passion to explore our website, participate in our online community, and help us continue to find new ways to make learning easier for everyone.

academicearthorg.png
Academic Earth website
academicearthorg.png (750.05 KiB) Viewed 12533 times

http://academicearth.org/

*) Д-р Лоурънс Питър е автор на широко известния в теорията на управлението "Принцип на Питър", според който в една йерархия всеки човек в крайна сметка достига до управленско ниво, за което е вече некомпетентен (защото е бил повишен от предишното, с което се е справил успешно, но на "ръба на възможностите си").
У нас, разбира се, този принцип е преборен радикално: просто хората се издигат от самото начало според НЕкомпетентността си. :D

**) Авторът е всъщност известен, но е твърде скромен.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Re: Свободни видео курсове от водещи университети

Postby iliev » 31 Oct 2009, 19:24

Бих искал да благодаря на Петя Боянова, която ме насочи към този сайт.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 31 Oct 2009, 19:36

Ха, Ведри и Нина ми обърнаха внимание на новината в днешния Стандарт:

Качват лекциите в интернет

Лекциите на студентите вече ще се качват в интернет. Масовото въвеждане на електронното обучение се очаква в следващите години. Лекциите, които сега се четат от катедрата, ще претърпят революция, тъй като студентите вече ще могат да ги намерят в интернет. "Целта е електронното обучение по никакъв начин да не се отличава от контактното", поясни Сергей Игнатов. Кандидат-висшистът трябва да може да намери във виртуалното пространство същото и дори повече от това, което ще види в университетската аудитория.
Освен да качват лекциите си наготово в мрежата, преподавателите ще бъдат задължени и да ги обновяват редовно. Освен това ще трябва към всяка от тях да посочват линкове с допълнителна информация и литература по въпроса. По този начин студентът ще може да прегледа всичко, писано по темата, без да виси в университетската библиотека. Преподаватели заявиха обаче, че това би довело до проблеми за по-възрастната част от академичния състав, която трудно борави с интернет дори за елементарни операции и отказва да го ползва.

Не знам даже дали има смисъл да се коментира. А какво да кажем за "Махат изпитите на студентите"? Може би направо да въведем единна тарифа за дипломи? Не се съмнявам, че в МОМН имат добри намерения, но съм силно скептичен доколко това е правилния подход. Или най-малкото: дали е достатъчно или трябва основно прочистване на науката и образованието у нас.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 31 Oct 2009, 19:39

Нина пък ми показа ето този също много интересен сайт:

videolecturesnet.jpg
VideoLectures.Net website
videolecturesnet.jpg (684.9 KiB) Viewed 12514 times

http://videolectures.net/
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby spasov » 31 Oct 2009, 19:52

Все ми се струва, че мултимедииното съдържание (в това число лекции, интерактивни и неинтерактивни курсове и т.н. ) ще са основна движеща сила за разширяване на капацитетите на мрежите, в т.ч. и на академичната мрежа.

Разбира се и специфични научно-изследователски приложения, стига някой (правителство, университет) да си спомни, че все пак трябва и наука да се прави.
spasov
Administrator

Postby iliev » 31 Oct 2009, 20:36

Само дето у нас е сбъркана дори основата. "Учи, мама, за да не работиш!", нали се сещате. И вечната представа, че тия "учените" само седят на бюра и си клатят краката. "Що не идете да кОпате доматите, та да се научите на работа?!" ми викаше един в някакъв форум, "То разрушиха оранжериите, те щели няк'ва наука да ми правят... Тояга за вас!" Такива работи. :D
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby atanas » 31 Oct 2009, 20:41

Аз пък си мисля, че някой ще спечели проект и ще ни направи система за онлайн съхранение на лекции. Разбира се системата ще е бъгава и ще генерира псевдо трафик, което ще осмисли новите гигабити. ПУ и СУ няма да се включат в инициативата, понеже са открили отдавна топлата вода - moodle.
AE51 2A62 FCBE 5E15 C19F 56CD ECC5 2186 0455 9912
atanas
Global Moderator

Postby iliev » 31 Oct 2009, 20:46

atanas wrote:Аз пък си мисля, че някой ще спечели проект и ще ни направи система за онлайн съхранение на лекции. Разбира се системата ще е бъгава и ще генерира псевдо трафик, което ще осмисли новите гигабити.

В България обикновено става така, да. Освен това при реална цена 40 000 лева, ще се окаже, че за системата са платени 2 000 000 от държавата.

ПУ и СУ няма да се включат в инициативата, понеже са открили отдавна топлата вода - moodle.

Това е наистина похвално, но има ли поне един курс или лекция, която да е достъпна за широката публика, а не само за студенти на университета?
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby vedrin » 03 Nov 2009, 03:51

iliev wrote:
atanas wrote:Аз пък си мисля, че някой ще спечели проект и ще ни направи система за онлайн съхранение на лекции. Разбира се системата ще е бъгава и ще генерира псевдо трафик, което ще осмисли новите гигабити.

В България обикновено става така, да. Освен това при реална цена 40 000 лева, ще се окаже, че за системата са платени 2 000 000 от държавата.

ПУ и СУ няма да се включат в инициативата, понеже са открили отдавна топлата вода - moodle.

Това е наистина похвално, но има ли поне един курс или лекция, която да е достъпна за широката публика, а не само за студенти на университета?

@Наско: Това, което СУ... и ПУ... са открили не е нито топло, нито вода...

@Лъчо: Ако човек може да пие чиста изворна вода, при това съвсем безплатно, не би се интересувал особено много от достъп до лимонада, пълна с оцветители, подсладители и изкуствени мехурчета, пък макар и на много достъпна цена. По-смешното е когато някой свикнал с лимонада зададе с глас, изпълнен с искрено недоверие и предпазливост, въпроса "а тази вода тук става ли за пиене"...
--
Vedrin Jeliazkov
vedrin

Postby atanas » 03 Nov 2009, 08:54

vedrin wrote:@Лъчо: Ако човек може да пие чиста изворна вода, при това съвсем безплатно, не би се интересувал особено много от достъп до лимонада, пълна с оцветители, подсладители и изкуствени мехурчета, пък макар и на много достъпна цена. По-смешното е когато някой свикнал с лимонада зададе с глас, изпълнен с искрено недоверие и предпазливост, въпроса "а тази вода тук става ли за пиене"...

Прав си освен в случаите, когато умираш от жажда, а изворната вода ти е доста далечко. Няма лошо да оцелееш сега с лимонада, за да можеш утре да се докопаш до извора, или?
AE51 2A62 FCBE 5E15 C19F 56CD ECC5 2186 0455 9912
atanas
Global Moderator

Next

Return to Висши учебни заведения