[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EET/2.0/no DST' instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EET/2.0/no DST' instead
BREN forums • View topic - Новият безплатен антивирус от Microsoft

Новият безплатен антивирус от Microsoft

Windows 2000 [Server], Windows {XP, Vista}, Windows 7, Windows Server {2003, 2008}

Новият безплатен антивирус от Microsoft

Postby enkov » 29 Sep 2009, 19:32

Днес (29.09.2009) Майкрософт пуснаха официално антивирусният си софтуер Microsoft Security Essentials, досега с кодово име Morro, наследник на Windows Live OneCare, заменящ и Microsoft Defender и ежемесечните Microsoft Malicious Software Detection (чрез Windows Update). На практика това е безплатна потребителска версия на платеният Microsoft Forefront.

http://www.microsoft.com/Security_essentials/

Намерих и тестове на продукта, на бета версията му, на руски на този адрес
http://www.fcenter.ru/online.shtml?arti ... ties/26977
и звучат доста обнадеждаващо за безплатен продукт.

Аз си го инсталирах днес, дори чаках цял ден, за да го пуснат, понеже чак към 16.00 часа наше време пуснаха обновеният сайт за него с линка за инсталиране. Инсталирах го на лаптоп ThinkPad R500 с Vista Business 32, с 3GB RAM - първи впечатления - лек и удобен, дано и да е надежден с откриването на вируси и проблеми.

Досега ползвах (и в интерес на истината, сигурно известно време ще си седи на лаптопа, заедно с Майкрософтския, колкото и да не се препоръчват два антивируса едновременно) Avira Personal (познат като "Чадърчето"), от който също съм много доволен досега, макар че изпусна оня ден един стар вирус Trojan.Downloader.Banload.equx (Делфи базиран троянец, който беше пъхнат в една версия на Delphi 7 Second Edition, свалена от Замунда) - този троянец се слагаше в компилираните ексе-файлове. В интерес на истината и NOD32 и Ad-Aware не го хващат, само Avast и някои други го хванаха.

Малка уловка, в замяна на безплатността, Microsoft Security Essentials е достъпен за инсталиране (тръгва) само на Genuine Windows.

Изключва си автоматично (след предупреждение) Windows Defender, ако открие такъв инсталиран.

Имам и питане, след като в момента текат поръчки и търгове за закупуване на лицензи за антивирусен софтуер, не може ли да се отложат, поне за работните станции с Windows и да се купят лицензи само за сърверите?
enkov

Re: Новият безплатен антивирус от Microsoft

Postby iliev » 29 Sep 2009, 19:48

enkov wrote:Днес (29.09.2009) Майкрософт пуснаха официално антивирусният си софтуер Microsoft Security Essentials, досега с кодово име Morro, наследник на Windows Live OneCare, заменящ и Microsoft Defender и ежемесечните Microsoft Malicious Software Detection (чрез Windows Update).

Хммм, супер... Има real-time protection, което е чудесно за масовия потребител, но аз бих го изключвал на моя компютър.

Аз си го инсталирах днес, дори чаках цял ден, за да го пуснат, понеже чак към 16.00 часа наше време пуснаха обновеният сайт за него с линка за инсталиране.

А пък аз мислех, че само феновете на Star Wars правят такива неща... :D

Досега ползвах (и в интерес на истината, сигурно известно време ще си седи на лаптопа, заедно с Майкрософтския, колкото и да не се препоръчват два антивируса едновременно) Avira Personal (познат като "Чадърчето"), от който също съм много доволен досега, макар че изпусна оня ден един стар вирус Trojan.Downloader.Banload.equx (Делфи базиран троянец, който беше пъхнат в една версия на Delphi 7 Second Edition, свалена от Замунда) - този троянец се слагаше в компилираните ексе-файлове. В интерес на истината и NOD32 и Ad-Aware не го хващат, само Avast и някои други го хванаха.

Случайно да си пробвал ClamAV (или, по-вероятно, ClamWin) върху него?

Малка уловка, в замяна на безплатността, Microsoft Security Essentials е достъпен за инсталиране (тръгва) само на Genuine Windows.

Хаха! Е, сега... Оставаше да искаме да тръгва и на "кракнат" MacOS. :D

Изключва си автоматично (след предупреждение) Windows Defender, ако открие такъв инсталиран.

Дифендърът обаче си имаше и други полезни функции, като Software Explorer...

Имам и питане, след като в момента текат поръчки и търгове за закупуване на лицензи за антивирусен софтуер, не може ли да се отложат, поне за работните станции с Windows и да се купят лицензи само за сърверите?

МНОГО РЕЗОННО питане, бих казал! В крайна сметка, тия пари може да бъдат похарчени за други, също необходими неща.

Между другото, някой да е пробвал Panda Cloud Antivirus? Всъщност, аз го бях пуснал за малко на нетбуука си, и общо взето се държеше доста добре, като се има предвид, че на тая машинка и калкулатора й взима душата по принцип (е, преувеличавам, но Atom не е Core Quad все пак). Най-любопитна е всъщност концепцията й, базирана на модерния напоследък cloud computing. Точно по тази причина обаче и реших да я махна, защото не намерих подробно описание как точно работи, а пък идеята да праща разни мои неща по други компютри никак не ми допадна.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 29 Sep 2009, 19:49

Всъщност, тая тема дали не е по-скоро за раздела "Информационна сигурност"? Там и без друго предвиждах форум "Вируси" или нещо подобно.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby enkov » 29 Sep 2009, 19:53

Ами то пълно щастие няма...

А чаках цял ден, защото ме беше уведомил някъв мейлинг лист на Майкрософт, че на 29.09 излиза финалната версия, проверих сутринта и беше бетата (при това бетата не я даваше да се сваля от България, само за САЩ, Китай, Бразилия и още 1-2 държави беше достъпна), след това някъде по обед сайта (секцията с този адрес де) изчезна и даваше 404, и аз от мерак, проверявах през 30-40 минути.

Какво за ClamAV - него го ползвам на Windows 98 машината ми, хихи?

Панда не ми харесва като концепция, иначе уж е силен антивирус!

Ами с Наско се чудихме къде да го постна, и решихме в ОС 32. Ако искаш, премести темата!
Last edited by enkov on 29 Sep 2009, 19:57, edited 1 time in total.
enkov

Postby iliev » 29 Sep 2009, 19:53

enkov wrote:Малка уловка, в замяна на безплатността, Microsoft Security Essentials е достъпен за инсталиране (тръгва) само на Genuine Windows.

Сега се сетих и друго: че то на кой му е проблем да има Genuine Windows, след като щедро публикуваме академичните си ключове онлайн... :D
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 29 Sep 2009, 19:56

enkov wrote:Какво за ClamAV - него го ползвам на Windows 98 машината ми, хихи?

Имам предвид дали открива вируса във файла, който цитираш?

Панда не ми харесва като концепция, иначе уж е силен антивирус!

Какво имаш предвид под "концепция": cloud-а или нещо друго?
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby enkov » 29 Sep 2009, 19:58

Не, не cloud-a, тя нормалната Панда не е cloud, ами просто лаги, бави и прекалено силна сигурност по подразбиране.

А за ClamWin аз помислих да го пробвам върху Morro, хихи, не се усетих! Не, панически махнах тва Делфи и си сложих пак законното ми оригинално Делфи (да, имам и такова, купих Делфи 2007 Про Win32, за да си ползвам Делфи 5 и 7 законно и ми дадоха документ, че мога да ги ползвам, но тва Делфи 7.2 от Замунда беше с всички включени ъпдейти, едно единствено екзе му е сетъпа, инсталира се без сериен номер, но както се видя - с подарък троянец и то включващ се в компилираните екзета) и затова праснах него на лаптопа, на лаптопа нямам проекти за клиенти още. Не, не е този делфийски троянец, дето сменя една библиотека и се прекомпилирва сам, тва е няква друга хакерска простащина. И в едно проектче, тип HELLO WORLD! (с форма и бутон) и го пращам на една колежка и тя вика къв вирус ми пращаш, бе? И се усетих и го чекнах с други антивируси и...
enkov

Postby atanas » 29 Sep 2009, 20:21

Аз за момента съм с Avira Personal (free) и съм доволен. След един инцидент с настолния ми компютър вече съм изключително предпазлив от къде и какво ровя, даже за някои по-съмнителни неща ползвам Линукс.
Ще ми е интересно какви са ви отзивите след няколко дена. С удоволствие бих я пробвал.
AE51 2A62 FCBE 5E15 C19F 56CD ECC5 2186 0455 9912
atanas
Global Moderator

Postby iliev » 29 Sep 2009, 20:30

enkov wrote:Не, не cloud-a, тя нормалната Панда не е cloud, ами просто лаги, бави и прекалено силна сигурност по подразбиране.

Хммм, разбирам. Аз от вече може би 5 години ползвам само ClamWin, след като навремето се ужасих от F-Prot. Което пък беше тъжно, защото F-Prot през ученическите ми години беше чудо невиждано; помня все още как един съученик го донесе за първи път все едно че носеше самия Кивот: събрахме се наоколо, цъкахме с езици... Абе, романтика. Зер, дотогава само Dir2clr и... хммм, дори не помня какво друго ползвахме.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 29 Sep 2009, 20:33

atanas wrote:Аз за момента съм с Avira Personal (free) и съм доволен. След един инцидент с настолния ми компютър вече съм изключително предпазлив от къде и какво ровя, даже за някои по-съмнителни неща ползвам Линукс.

Да чукна на дърво, наистина, последната ми инфекция беше на Правец 16-ката в училище. За сметка на това беше гадна, защото флопито изискваше да държиш дискетите с ръка и да ги наместваш ръчно, но някак успях да буутна дискета с въпросния Dir2clr... Та предпазливостта действително е най-добрия антивирус от всички. Иначе разни малуеъри съм пипвал едно време, когато браузърите бяха по-податливи -- преди да излезе Фирефокс, всъщност.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Next

Return to 32/64-bit и сървърни ОС на Microsoft Corp.