[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EET/2.0/no DST' instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EET/2.0/no DST' instead
BREN forums • View topic - i-zone (e-waste)

i-zone (e-waste)

eduroam, Wi-Fi, WiMAX, GPRS/EDGE/UMTS, роуминг

i-zone (e-waste)

Postby atanas » 20 Jul 2009, 21:25

Някой има ли актулна картинка на състоянието на i-zone проекта? В ПУ никога не сме ползвали техния radius, а wireless клиентите се оторизират през прокси. В момента вече имаме eduroam и смисъла от тези антени напълно изчезва. Питам с надежда да се намери някакво смислено приложение за тях, преди да се превърнат в e-waste. Ето малко инфо:

за Nortel - някои екрани:
http://web.uni-plovdiv.bg/ksx/private/nortel/

за e-waste (от Ведри):
http://www.youtube.com/watch?v=0JZey9GJQP0
http://www.youtube.com/watch?v=5_tfPjmgULo
http://www.youtube.com/watch?v=ZHTWRYXy2gE
http://www.youtube.com/watch?v=IXYq0N4kv7Q
AE51 2A62 FCBE 5E15 C19F 56CD ECC5 2186 0455 9912
atanas
Global Moderator

Re: i-zone (e-waste)

Postby iliev » 20 Jul 2009, 21:36

atanas wrote:Някой има ли актулна картинка на състоянието на i-zone проекта? В ПУ никога не сме ползвали техния radius, а wireless клиентите се оторизират през прокси. В момента вече имаме eduroam и смисъла от тези антени напълно изчезва. Питам с надежда да се намери някакво смислено приложение за тях, преди да се превърнат в e-waste.

Доколкото съм чувал от Орлин Кузов лично, той смята да го продължава като проект, и евентуално даже да го разширява (каквото и да значи това). Не съм сигурен нито какви са перспективите с новото правителство, нито пък как това ще се съгласува с eduroam. Факт е, че навремето заради i-zone България изостана в eduroam... меко казано, всъщност. С което не искам да кажа, че i-zone непременно е лош проект -- просто аз лично имам наблюдение върху eduroam, и за него конкретно знам, че е много полезен.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby atanas » 30 Jul 2009, 09:47

Преди около 2-3 години получихме от i-zone 4 външни и 6 вътрешни антени (по-късно едната я откраднаха). Тези устройства работеха в ПУ (SSID: uni-plovdiv.bg) с оторизация от Focus - оторизиращата система на ПУ през прокси. Преди около година си купихме 10-15 точки за достъп WRT54GL, които в началото на годината заработиха към eduroam, а от около месец и с Focus оторизация.
За съжаление старите антени от i-zone не могат адекватно да се настроят към eduroam и както се подразбира започнах да ги разлюбвам. Вчера Стоянчо успя да върже две от външните антени на i-zone (намиращи се една до друга) към един WRT54GL и успешно набутахме в едната от кутиите на старите Nortel антени. Ето малко снимчици с разяснения:

Image
това е кутията към двете i-zone антени, в която е платката на WRT54GL, към който Стоянчо запои кабелчета на антените

Image
крайния изглед на въпросните i-zone (вече eduroam) антени

Image
антените и южната страна на ректората на ПУ

Image
Начало на демонтажа на другата двойка антени. В двете кутийки са старите Nortel, i-zone точки за достъп.

А това е едно филмче от тази сутрин за по-добра представа :D
http://web.uni-plovdiv.bg/ksx/photo/eduroam/5.mp4
atanas
Global Moderator

Postby iliev » 30 Jul 2009, 12:20

Супер, Наско! Много интересна информация, наистина, особено пък с всичките снимки и видеото... :good:

И като казах "видеото", за всички почитатели на софтуера с отворен код, и по конкретно за ползващите Firefox 3.5, ето филмчето на Наско директно "за гледане" (по "за пиене"). Който ползва Internet Explorer, пък дори и 8 -- еми, съжалявам... :D

P.S. Малко (всъщност не чак толкова малко) повече по въпроса: интересен линк, който ми прати Ведри.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 30 Jul 2009, 12:30

Пропуснах да кажа, че се наложи да прекодирам филмчето от MPEG4 в Theora формат в OGG контейнери, защото за момента само това се поддържа от Firefox. За прекодирането използвах чудесния VLC media player: директно от URL-то на Наско -- прекодирано на диска. :Yahoo!:
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby atanas » 30 Jul 2009, 12:32

... още две стари i-zone антени са свързани към wrt54gl, eduroam завзема ефира в ПУ :Yahoo!: и в момента картинката е такава http://eduroam.uni-plovdiv.bg
atanas
Global Moderator

Postby iliev » 30 Jul 2009, 12:36

А, и последно, Наско: тая твоя реплика, завършваща филмчето -- за "облъчването с eduroam" -- мисля, че ще стане култова. :D
Вече си представям плакати с надписи "Да облъчим всички извори на знание с eduroam!" и "Дръж антената си в изправност!" :lol:
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby atanas » 30 Jul 2009, 14:49

Image
Това е i-zone-waste, който остана след операцията. Освен това в ПУ имаме още 8 точки за достъп Nortel, които мисля лека полека да отпаднат от употреба. Ако някой ги иска - нека пише.
atanas
Global Moderator

Postby iliev » 31 Jul 2009, 01:47

atanas wrote:Това е i-zone-waste, който остана след операцията. Освен това в ПУ имаме още 8 точки за достъп Nortel, които мисля лека полека да отпаднат от употреба. Ако някой ги иска - нека пише.

Наско, тия чаркове за Линксис-овете са доста полезни за резервни части. Аз например отдавна искам да си направя SD мод на моите две рутерчета, обаче никога не съм се решавал, щото ме е шубе да не нарежа грозно кутията... :oops: Е, разбира се, то не че другите неща са по-лесни, де. :D

Антенките също е добре да се пазят резерв. Зер, като ти настъпи някой рутерчето, да има как да му поддържаш антенката щръкнала... :oops: :lol:
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby ntk » 01 Aug 2009, 15:37

Наско
Ние, (Русенски Университет) се интересуваме от твоя e-waste: :Yahoo!:
При нас все още ползваме нортелите - няколко изгоряха и ги заменихме с nanostation, но мисля, че в нортелите има още "хляб".
Пиши ми на мейла как да направим сделката (да пратим куриер...., командировка....).
Аз съм в отпуска още няколко дни но ще гледам да си чета пощата.
Поздрави от морето :beer:
Николай Кабаиванов
ntk

Next

Return to Безжични и мобилни комуникации