[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EET/2.0/no DST' instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EET/2.0/no DST' instead
BREN forums • View topic - Новини по пускането в експлоатация на новата инфраструктура

Новини по пускането в експлоатация на новата инфраструктура

Новости, събития, срещи, инициативи

Moderators: tour, spasov

Forum rules
Публикуването на нови теми е разрешено само за модератори. КОМЕНТИРАНЕТО във вече отворени теми е РАЗРЕШЕНО ЗА ВСИЧКИ регистрирани потребители.

Re: Новини по пускането в експлоатация на новата инфраструктура

Postby hope » 28 Sep 2009, 14:49

iliev wrote:Абе, аз направо бих го запитал министъра може ли негов чиновник така да си играе със съдбата на хиляди (ако не и десетки хиляди) студенти и техните преподаватели, и то точно когато учебната година започва... Язък, че още не съм установил контакт с познатите си журналисти (каня се отдавна), инак веднага щях да им привлека вниманието... Впрочем, ако се забатачат нещата, хич няма да се поколебая.

Кой министър, този дето ще ви става кмет ли :)
Ако има нужда от журналисти - имаш подкрепа на местно ниво, както и репортерите на националните телевизии по места.
Надежда Иринкова
Шуменски университет
hope

Postby iliev » 28 Sep 2009, 14:58

hope wrote:
iliev wrote:Абе, аз направо бих го запитал министъра може ли негов чиновник така да си играе със съдбата на хиляди (ако не и десетки хиляди) студенти и техните преподаватели, и то точно когато учебната година започва... Язък, че още не съм установил контакт с познатите си журналисти (каня се отдавна), инак веднага щях да им привлека вниманието... Впрочем, ако се забатачат нещата, хич няма да се поколебая.

Кой министър, този дето ще ви става кмет ли :)
Ако има нужда от журналисти - имаш подкрепа на местно ниво, както и репортерите на националните телевизии по места.

Не, става дума за министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията... Иначе, благодаря сърдечно за подкрепата! :beer:
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 28 Sep 2009, 15:03

Всъщност, колеги, имам по-скоро лоши новини... Въпреки усилията на Пламен Вачков и Румен Трифонов, явно че в ДАИТС/МТИТС се проявява жестоко упорство в отказа да ни бъде предоставена свързаност. Най-неприятното от всичко е, че този изключително категоричен отказ се прави точно сега, когато вече всичко е приготвено.

Честно казано, за пореден път се запитвам какво ли още правим в това ненормално място, което иначе е толкова красива страна (или беше). :bad:
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 28 Sep 2009, 15:09

Ако действително Вачков и Трифонов не постигнат чудо, това означава, че в близките дни (неизвестно кога БТК и Булгартел ще се сетят) връзките в страната ще прекъснат, и няма да има с какво да ги възстановим. И Станислав, и аз сме покрусени (макар аз от самото начало да очаквах такова развитие), но въпреки всичко мислим за алтернативни варианти...
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby skobov » 28 Sep 2009, 16:00

Лъчо,
можем ли и ние да помогнем с нещо или ни е отредено да сме само зрители и то от задните редове на залата?
Сигурен съм, че всички са наясно какво ще стане с мрежата, ако спре за по-дълго време.
Красимир Скобов
НВУ "Васил Левски" - Велико Търново
skobov

Postby iliev » 28 Sep 2009, 16:31

skobov wrote:Лъчо,
можем ли и ние да помогнем с нещо или ни е отредено да сме само зрители и то от задните редове на залата?
Сигурен съм, че всички са наясно какво ще стане с мрежата, ако спре за по-дълго време.

Краси, благодаря ти за активността! Така е: въпреки че понякога съществуването на нашата мрежа е по-скоро приличащо на агония, все пак всички милеем за нея, и то по много причини. Нека ти отговоря съвсем прагматично погледнато какви опции съществуват, поне в моите очи:

• Раздухваме случая в медиите, което обаче е по-скоро помощно средство, защото само по себе си едва ли ще накриви някому шапката.
  • Обмисляме алтернативни варианти за междуградска свързаност на опорния пръстен: можем да наемем трасета от други доставчици, въпреки, че парите на БИОМ бяха пресметнати до стотинка, и ще трябва да помислим как да финансираме подобно начинание.

Впрочем, положението не е безкрайно безнадеждно, защото от ДАИТС все пак предлагат 100 мегабита през MPLS мрежата на държавната администрация. За съжаление, закупеното от БИОМ за ДАИТС оборудване, мисля, че няма да свърши работа, и тепърва ще трябва да се закупува ново. (Редакция: Според хора от ДАИТС, няма проблем да се ползва и за двете цели -- аз не съм запознат с точните му параметри, затова не мога да преценя.) Това, че 100 мегабита си е направо downgrade пък въобще няма да го коментирам. Втори вариант, разбира се, е да се договори с Лирекс да осигурят междуградската свързаност. Но това значи да се прокарват тепърва нови оптични трасета, което ще отнеме време, а и ще струва пари. Трети вариант, също очевиден, е да се договори продължаване на договорите с БТК и Булгартел. Това пък изисква още повече пари, и ще трябва де факто да се плаща двойно свързаността в страната.

Иначе, в дългосрочен план остава надеждата с проекта SEELight, на среща по който, както вече нееднократно споменавах, е Станислав. Ако там всичко мине добре, след година може би най-после ще имаме изцяло своя оптична инфраструктура в страната, както вече направихме в София.

В заключение, за момента единственото според мен реално разрешение, е някой да им "отвори очите" на хората в МТИТС! :O:
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 28 Sep 2009, 16:42

Между другото, Първан Русинов досега е работил в БТК. Надявам се това да не му повлияе на безпристрастността, въпреки, че БТК загуби конкурса за новата свързаност. Със Станислав наистина положихме (особено той) огромни усилия да има справедливо състезание между кандидатите, така че не можем да бъдем упрекнати в пристрастност. В крайна сметка спечели този, който се беше подготвил по-старателно, и се показа по-гъвкав.

А и не бива да се забравя, че договорът не е венчавка, така че е разумно да се поддържат приятелските отношения. Това, държа да подчертая, са моите лични виждания по тези въпроси, и не ангажирам никоя организация с тях -- то няма и как, като не се водя служител никъде. :lol:
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 28 Sep 2009, 16:48

Хм, сега виждам, че Първан бил по-малък от Наско...

Наско, ако човекът си пада по походите, дай да го заведем на едно походче из Родопите, бре? То по-добро от това за тийм-билдинг няма: чист въздух, природа, пържоли на жар, домашно червено винце... Току виж направо 10 гигабита ни пуснали, пък от Нова Година и 40 директно! :lol:

А инак се питам: ний къде сме спали, та не сме зам-министри сега... Хем без нас -- никакво ИТ няма да има из унитата и БАН! :D
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 28 Sep 2009, 17:24

Истината е, че това може би не е края на академичната мрежа -- но, може би, би било добре да е; защото е крайно време разни хора да осъзнаят, че дърпането на чергата накрая неминуемо води до нейното скъсване. След което вече всички имат нещо, но то не е черга, а парцали! :o
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 28 Sep 2009, 17:40

За да не стават недоразумения, нека подчертая, че НЯМА ПРОБЛЕМ С ВРЪЗКИТЕ В СОФИЯ, защото те не зависят от ДАИТС/МТИТС. Планираме да ги пуснем утре. В крайна сметка, каквото зависи от нас, ще стане! Това съвсем не значи обаче, че ще оставим колегите от страната без внимание -- там борбата ще продължи. И нека от сега предложа: ако в крайна сметка не постигнем успех с други средства, нека съберем делегация, и да поискаме да бъдем приети от зам-министъра Русинов, а ако няма ефект, и от самия министър Цветков.
Luchesar V. ILIEV
iliev

PreviousNext

Return to Съобщения