[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EET/2.0/no DST' instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EET/2.0/no DST' instead
BREN forums • View topic - 3-та bg.acad среща: ПРОГРАМА

3-та bg.acad среща: ПРОГРАМА

Традиционните срещи на bg.acad, както и всички други

Moderator: atanas

3-та bg.acad среща: ПРОГРАМА

Postby iliev » 16 Oct 2009, 17:24

Очаквам тук вашите предложения за съдържание на 3-тата среща. Пишете какво според вас е най-належащо да бъде представено/обсъдено, като в същото време обаче ви моля да не забравяте, че все пак текущите ни проблеми са само част от общите, и не е хубаво да ги забравяме и тях.

Лично за мен най-съществения -- ключов, бих казал -- проблем, е не толкова свързаността, а СМИСЪЛА на академичната мрежа. Т.е. какво е това, което може да я осмисли, защото когато тя е доказано нужна, то решаването на въпроса със свързаността може да се окаже доста по-лесно.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Re: 3-та bg.acad среща: ПРОГРАМА

Postby iliev » 16 Oct 2009, 17:40

За да спестя време на Станислав, ето как той вижда срещата:

spasov wrote:Аз лично смятам, че на тази среща има нужда основно от изясняване на цялостната ситуация около споменатите организации, около обновяването на мрежата на БИОМ и се наемам да направя това, в качеството си на неофициален администратор на тази мрежа, ако имате желание за това. Също така бих искал да обсъдим как и по какъв начин всеки един от вас би могил да даде своя принос за разрешаване на проблемите.
Бих искал да ви разкажа за някои Научно-Изследователски и Образователни Мрежи (НИОМ) в съседни държави, и
не на последно място бих искал да ви покажа какви биха били надеждите за нашата, каква би-могла да бъде тя след 3 години и защо изобщо има надежда.

Това само, ако вие сте ГОТОВИ и ИСКАТЕ да се ангажирате с активна позиция!

В противен случай надежда НЯМА и или не идвайте вие, или ... просто ми кажете аз да не идвам !!!
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 16 Oct 2009, 17:44

Наско пък беше писал следното:

atanas wrote:Предлагам да поканим Орлин и да съобразим програмата си с неговата, като му предложим удобните за нас дати. Останалото за обсъждане е второстепенно.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby atanas » 16 Oct 2009, 17:47

За мен ключовото нещо, което трябва да обсъдим е провинциалната провинциална свързаност! Днес няколко човека ме питаха "има ли интернет" или "к'во става с тая мрежа". По-късно днес колеги ми казаха, че има доста атрактивни оферти за L3 свързаност - BG и международна... при които единствения ми аргумент против е как да посрещнем такива скорости, уви. Нещата започват да се размирисват и с това всички трябва да сме наясно!

Опцията (идеята на Станислав) обединение на университетите (която подкрепям) и по-нататъшни действия за запазване на академичната мрежа изглежда доста трудна, мудна и дори нереална без мощната намеса отгоре. Аз като най-голям фен на acad започвам да се изчерпвам откъм аргументи, затова моля за помощ:

1) Очаква ли се подобрение на линията до часове/дни;
2) Какво стана с обещаните гигабити;
3) Очаква ли се оборудване, с което да управляваме новите мощности;
4) Планираме ли общи услуги/проекти между иниверситетите освен този форум;
5) Университетите в GEANT - това стои ли като алтернатива...

Та това са нещата, които аз бих искал да науча максимално скоро. Мисля си че ако поканим Орлин ще е добре. Помисли Лъчо и дори му се обади за да може да си планира програмата.
AE51 2A62 FCBE 5E15 C19F 56CD ECC5 2186 0455 9912
atanas
Global Moderator

Postby iliev » 16 Oct 2009, 19:23

Бях писал коментари, Наско, но ги изтрих по ред причини. Това все пак са форуми, а не мой личен блог (макар аз да ги създадох по своя лична инициатива, и да ги поддържам сам), и смисълът им е именно в изказването на максимално широк брой и спектър гледни точки.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby vesso » 17 Oct 2009, 22:46

Аз нещо се изгубих във всичките тези обсъждания, реплики, дуплики, лични излияния, предложения, порицания, клониране на теми, продължения и т.н. Дайте да обобщим от къде тръгваме, че се изгубихме. Както се казва, дайте да видим началните условия на задачата. Ако може Лъчо или Станислав да ги напишат някъде, ама точно и коректно, без емоции. При решаването на критични проблеми емоциите са вредни. И на мен ми идва да се оплача от живота и да псувам, ама от това нито животът ми ще се оправи, нито псуваните ще се вразумят. Така, че дайте да си съберем акъла и да помислим какво става и защо, но не да гоним виновни и да проектираме клади за тях, а да видим как да излезем от това блато. Забравете за морал, харесване, благи приказки и други условни категории на изкуството да манипулираме. Да се каже всичко най-директно и в най-чиста форма. И да мислим как да се излиза от тази ситуация, но да сме информирани на 100% какво става.

Благодаря предварително!
vesso

Postby atanas » 18 Oct 2009, 10:47

Трябва да е ясно защо се събираме. Аз например искам да разбера какво става с мрежата в страната и това ясно го казах. Ако всички гласували в doodle кажат с 2 думи какво очакват от срещата и определят приоритетите си - добре ще е. След това можем да направим програма и да фиксираме дата.
AE51 2A62 FCBE 5E15 C19F 56CD ECC5 2186 0455 9912
atanas
Global Moderator

Postby iliev » 18 Oct 2009, 16:43

Колеги, моето желание единствено е да бъда полезен на общото дело -- АКО смятате, че имаме такова. Самият аз ще заема неутрална позиция по тази причина. Доскоро, наистина, приемах нещата много по-навътре, защото едва ли не чувствах академичната мрежа като смисъла на живота си. Сега, нека отново повторя, просто бих искал да знам мога ли да бъда полезен на каузата.

До момента виждам две гледни точки -- моля поправете ме, ако не съм ги разтълкувал правилно:
  • Станислав би искал да разкаже какво представлява днес мрежата организационно и технически, да даде примери с аналогичните мрежи в съседни държави, да покаже какви възможности има пред българската, и да инициира дискусия за ролята (активна!) на всеки един от нас.
  • Наско преди всичко би искал да разбере какво се случва с националната свързаност, както и какви услуги се предвиждат, като предпочита да чуе информация (и) от хора "по-високо" в йерархията -- например Орлин.
Бих казал, че тези две гледни точки, макар донякъде различни, не са несъвместими. Но ако искаме да поканим Орлин (или някой друг от неговия ранг), ще трябва да се осведомим за възможността (и желанието) им да присъстват в разумен предварителен срок: поне две седмици по-напред.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby nina » 18 Oct 2009, 19:51

atanas wrote:Предлагам да поканим Орлин и да съобразим програмата си с неговата, като му предложим удобните за нас дати. Останалото за обсъждане е второстепенно.

А може би председателя или изпълнителния директор на БИОМ или Българска Изследователска и Образователна Мрежа
nina

Postby vesso » 22 Oct 2009, 09:14

Пак нещо замръзнахме на -273,15. RSS агрегатора ми носи само философски анализи, кой защо останал в България, пък кой не останал, кой от кого бил разочарован, кой какво искал да уточнява в личните си отношения... Не мисля, че се казва "Искрено и лично" или "Лична драма". Мен ме питат какво става с Академичната мрежа и аз не мога да кажа на колегите си кога ще се видим за да изясним нещата на техническо ниво, защото никой няма търпението и времето да изчете реките писаници, а и да ги изчете, пак не е наясно относно реалната ситуация. Давайте да се стегнем и да се видим и да излагаме идеи, да се търси изход, а не да обвиняваме този и онзи за несбъднатите мечти. Ама не да се правим на обидени и засегнати, ами нещата да се кажат в цялата острота и максимално директно. Ние не сме се събрали да се обичаме, нито да си бъдем взаимно политически коректни. От такива точно неща всъщност сме се закопали дотук - едните не знаят какво става и се ослушват, други искат, без да знаят колко и какво ще получат, трети винаги се съгласяват с каквото и да е. В такива процеси няма движеща сила за прогрес и само се заблатява положението.

Затова, хайде да уговорим дата и вместо уточняване на програма, първо да се изнесе един кратък доклад от Станислав за състоянието на нещата до момента - честно, направо и почтено, без никаква политическа коректност към някого (лице, организация и др.). Лично аз вярвам в момента, че само той може да представи технически нещата в пълна цялост. След това (второ), да видим как ще протече следдокладната дискусия, която да е на основа на фактите от доклада. Трябва да сме наясно, че в подобна ситуация не може да има програма на събитието, освен първа точка. Само дискусията ще може да определи дневния ред след доклада и следва да сме наясно с това и да не губим време в итерации, които не носят нищо никому. Затова, да затваряме темата, Станислав да потготви един пълен доклад, да се виждаме в гласувано от нас време (СУ ще бъде добър домакин на срещата) и да се разберем какво става и какво да правим! Това са двете неща, които биха интересували хората. Стига повече излияния, философии, изричания с половин уста и т.н. Подкрепям предложението на Нина за гости.
vesso

Next

Return to Срещи на общността