[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EET/2.0/no DST' instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EET/2.0/no DST' instead
BREN forums • View topic - Някои предложения и въпроси

Някои предложения и въпроси

Споделете вашите идеи относно форумите, и вижте какво ново се случва в тях

Re: Някои предложения и въпроси

Postby vedrin » 24 Apr 2009, 10:10

For search-engine optimization purposes, some companies offer to sell high PageRank links to webmasters. As links from higher-PR pages are believed to be more valuable, they tend to be more expensive. It can be an effective and viable marketing strategy to buy link advertisements on content pages of quality and relevant sites to drive traffic and increase a webmaster's link popularity. However, Google has publicly warned webmasters that if they are or were discovered to be selling links for the purpose of conferring PageRank and reputation, their links will be devalued (ignored in the calculation of other pages' PageRanks). The practice of buying and selling links is intensely debated across the Webmaster community. Google advises webmasters to use the nofollow HTML attribute value on sponsored links. According to Matt Cutts, Google is concerned about webmasters who try to game the system, and thereby reduce the quality and relevancy of Google search results.
PageRank -- wikipedia, the free encyclopedia

Привличам вниманието ви към този цитат, защото той има отношение към друг съществен аспект от подетата дискусия. Подходи като горния нарушават презумпциите на модела, използван от Google в PageRank, поради което безпокойството на авторите е обяснимо. Ако обаче се опитаме да мислим с повече от един ход напред и се интересуваме повече от дълготрайни активи и постижения, отколкото от бързи печалби, вероятно ние също би трябвало да не насърчаваме подобни практики, тъй като те биха довели до главоломно обезценяване на продаденото (проблем на купувача по принцип, ала също и на продавача, когато става дума например за творчество, наука, име или въобще нещо по-значимо от суетата и насъщния). Ако мислим с още повече ходове напред -- подобна практика е може би интересен способ да се детронира Google, при положение че разполагаме с друг алгоритъм, неуязвим за разлика от PageRank. А разполагаме ли? -- that is the question.
--
Vedrin Jeliazkov
vedrin

Postby atanas » 24 Apr 2009, 11:00

Доста приятна за четене дискусия. Аз също бих могъл да споделя болежки от историята на uni-plovdiv.bg, но писанията ми по-скоро ще са пример в подкрепа на нещо казано до тук.

Ако Калине имаш идея за подобрение на някои от нещата в ПУ - с теб съм. Няма никакви проблеми за обмен на линкове. Ето някои от последните неща, с които се "дръгнем", както казва един голям човек в ПУ:

http://students.uni-plovdiv.bg - електронно обучение, изпитване и т.н. - напълно безплатен проект, аналога му http://best.uni-plovdiv.bg с който са отчетени доста пари на EU данъкоплатеца, уви

http://nature.uni-plovdiv.bg - портал който иницирахме с един мой приятел/колега от ПУ. За съжаление имаме сериозни разногласия за дизайна, който той направи и развлекателното съдържание с което го пълни

Ако сформирате среща, с удоволствие ще се присъединя. Най-малкото съм сигурен че ще се получи интересна дискусия ;-)
AE51 2A62 FCBE 5E15 C19F 56CD ECC5 2186 0455 9912
atanas
Global Moderator

Postby spasov » 24 Apr 2009, 11:11

Здравейте, Калин !

Искам да Ви благодаря за публикуваното мнение !
Рядко се среща подобно умерено и добронамерено отношение, в духа на съзидателната критика и с протегната ръка за помощ !
Отново благодаря! Обикновено критиката към нас е гневна и неочаквано остра и обвинителна. Бих казал безцеремонна и това е отношението, с което сме свикнали. Затова и не се учудвам на скептичната реакция на колегите, които с недоумение се чудят какво точно стои зад Вашата добронамереност.

Времената за "овълчиха" и много неща, които преди време изглеждаха нормални, сега изглеждат съмнителни.

Сега конкретно по повдигнатия въпрос.
Без съмнение небрежно изглеждащия сайт не води до добри помисли по отношение на това, което стои зад него - както като конкретно съдържание на сайта, така и като съдържание и смисъл на организациите имащи отношение към сайта. Общ проблем на всички организации с идеална цел и БЕЗ бюджет.

Ние сме хора техничари и не обичаме грозни неща без функция и съдържание, но още повече мразим красиви неща без функция и съдържание. Надявам се разбирате каво се опитвам да кажа.

В момента, впрочем отпреди доста време вече, съдържанието (в широкия смисъл) на този сайт е изключително проблемно и е повод на непрестанни дискусии и реорганизации, понякога без ясна цел.
Този форум е донякъде и начин да посъберем обществено мнение и информация, за да провокираме своя управленски състав към смислени действия.
Засега не мисля, че нещо е на път да се промени радикално, но ... наеждата умира последна.

Случая със Susan Boyle от youtube линка, публикуван по-горе, е трудно приложим за нас. Колегите са се проявили като мечтатели и са се опитали да представят нещата така, че зад несъдържателния сайт има нещо съдържателно, смислено и по своему красиво. Струва ми се, че тове е тяхната (несбъдната) (засега) мечта. И моя също.
По скоро при нас нещата са Ugly Face=Ugly Site, Ugly Content, Ugly Managemet, Ugly Organisaton, ... Ugly Politicians, Ugly People, Ugly Country.
Нека това да не звучи като оправдание, но за момента всички усилия са насочени към организацията на нещо смислено, важно и ентусиазиращо, което да поставим като съдържание, а не просто някаква суха, стара, прашасала административна информация отпреди 5 години, пък била тя и в красива, лъскава опаковка.

Все пак отново благодаря за градивната критика и добронамереността. Надявам се да поддържаме връзка и да можем да се възползваме от вашите добронамерени и безкористни съвети, когато вдигнем отново сайта в пълния му, ослепителен блясък със запленяващо техническия ум съдържание ;) .

Поздрави,
Станислав Спасов
Network Management and Support, IPOI-BAN/BREN
spasov
Administrator

Postby vedrin » 24 Apr 2009, 12:01

Колегите са се проявили като мечтатели и са се опитали да представят нещата така, че зад несъдържателния сайт има нещо съдържателно, смислено и по своему красиво. Струва ми се, че тове е тяхната (несбъдната) (засега) мечта. И моя също.

Да, много точно казано. Бих допълнил единствено че по стечение на обстоятелствата (рождена дата, време прекарано в академичната мрежа, усилия вложени в нейното развитие и обезсмислени от нечие безхаберие, печелбарство или откровена идиотщина), различните мечтатели наоколо се намират в различни фази на своите мечтания. Ще си позволя да повторя и нещо, което написах по-горе, за да не би да остане незабелязано:

Когато по-горе говорех за форма и съдържание, не правех презумпцията че разполагаме със съдържанието и не приемаме формата за важна (понякога това си е важна необходимост). Интересно би било да се посочи поне един пример за съвременен продукт на българската наука, който да има съпоставима стойност с тази например на PageRank алгоритъма.

Това, което все още не е напуснало никой от нас е убедеността че чудеса от типа на сътворените от Susan или Paul са понякога възможни, дори и при изключително неблагоприятни условия. Нюансите са по-скоро в степента на самоувереност (в добрия смисъл на думата). Важно е да намерим нашите Сузани и Paul-овци във всички поприща, далеч не само http://www.acad.bg и академичната мрежа.

Ведрин
--
Vedrin Jeliazkov
vedrin

Postby nina » 24 Apr 2009, 12:19

kalin wrote: И като цяло мрежата в България е разделена на две:

Комерсиална част с огромни, посещавани, поддържани, изпипани, красиви и професионално
изградени сайтове;
И друга част със сайтове, точно обратни на всичко, което казах по-горе :( Държавните, научни и университетски ...

Надявам се Калин да ме извини за твърде свободното цитиране на неговите думи, но твърде точно описват разделението - далеч не само в мрежата.
nina

Postby vedrin » 24 Apr 2009, 13:59

nina wrote:Ще си позволя отново да постна линк към сайта на TERENA, където има линкове към сайтовете на останалите академични мрежи в Европа
http://www.terena.org/activities/compendium/ . Сравнението оставям на читателите.

Posted on 17 April 2009 ›by SURFnet
SURFnet's GigaPort Project Wins Award for Best Business Case

SURFnet has received an award for the GigaPort project. GigaPort was named the best business case by Computable magazine. GigaPort is the SURFnet project in which the current network SURFnet 6 was developed. The project was given credits for its project management method and the way in which stakeholders were managed.

Като ще си даваме примери за форми изпълнени със съдържание, полюбувайте се на цитираната по-горе блага вест и поразгледайте сайта на холандската академична мрежа.

Понеже Калин спомена http://web.archive.org/web/*/http://www.vmei.acad.bg (http://www.tu-sofia.bg), нека за незапознатите с историята споменем че между ВМЕИ, по-късно ТУ-София от една страна и КЦИИТ, по-късно ЦЛПОИ, по-късно ИПОИ-БАН от друга страна, съществува отколешна непродуктивна вражда, за която вероятно своята вина имат и двете страни. Така или иначе, в крайна сметка ВМЕИ/ТУ-София беше един от първите предатели на идеята в България въобще да има академична мрежа. Същото разбира се с още по-голяма сила и тежест се отнася и за БАН (http://www.bas.bg), който се отдели в собствена автономна система за маршрутизация и DNS домейн, дори преди ВМЕИ, напук на това че академичната мрежа беше създадена и продължава да мъждука в един от неговите институти. По-нататък разделението доби масовост и създаде благоприятна почва за изява на псевдо герои от високите етажи на държавната администрация. Както е казал народът "Не е луд този, който яде баницата. Луд е този, който му я дава."
Last edited by vedrin on 26 Apr 2009, 13:22, edited 3 times in total.
--
Vedrin Jeliazkov
vedrin

Postby vgd » 24 Apr 2009, 14:46

Аз пък ще си позволя да поправя Ведрин с неговата заключителна поговорка,
която е доста стара. Народът, съобразно съвременните условия, вече е променил поговорката така:

"Не е луд този, който яде баницата, нито този, който му я дава. Луда е ... самата баница!" :D
Vladimir Dimitrov
(IPP-BAS)
vgd

Postby iliev » 24 Apr 2009, 15:19

Като започнахте с тия баници, не мога да не си спомня с умиление тая снимка от преди няколко години... :D

Image

Останалите тук.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby kalin » 24 Apr 2009, 15:51

Здравейте отново!

Виждам, че дискусията ви събуди и това много ме радва :) Напълно разбирам недоверието, с което някои от вас гледат на желанието ни да помагаме, понеже не е толкова често срещано. Затова и специално ще отговоря на Hope, като цитирам минимално количество мои сайтове:

hope wrote:Здравей, Калине,
Твърде внимателно (за този ранен час) прочетох поста ти. И въпреки всичко ще споделя моето мнение:
1. Изобщо не ми стана ясно кой си и за какво се бориш. Защо смяташ, че точно ти и твоите съмишленици (не знам колко са те) имат възможностите да подобрят българските сайтове? Вярно е, че има безобразно грозни произведения, но нали знаеш: Всеки има право да няма вкус. А ти сякаш се опитваш да наложиш своя.
2. Използвайки многократно думата "просто" води само до едно - ти се опитваш да се оправдаваш за нещо, което не можеш да изкажеш. Аз не бих се доверила на такъв специалист. Разбирам, че твоята идея е: Красотата ще спаси света, но едва ли има човек или дори цяла фондация, която може да оправи всички сайтове. Пък и едва ли е необходимо.
3. Сега погледни в "собствения си двор" - Ще направя фондация, ще пусна сайт. Ами добре, първо покажи на какво си способен, пък тогава "клиентите" ти сами ще дойдат. Не знам дали това, което работиш, го правиш за реклама, но за да ти повярвам нека да видя един сайт, върху който имаш намеса. Нещо като - Преди и Сега.
4. Както знаеш, у нас думата "Фондация" не се ползва с особено доверие. Примери, колкото щеш. В крайна сметка всичко опира до пари. Всички сме хора и никой не живее само, за да помага на някого. Не е срамно да се плати на някого, било за консултация или за реално свършена работа. Всеки разумен човек би го направил, стига да можеш да предизвикаш неговото доверие.

Не става въпрос за красота и стил, а за подобряване на ефективността. Ако един сайт е неефективен или труден за намиране, ако не отговаря на съвсем елементарни технически изисквания (за мен например да се отваря с и без "www" е такова изискване), тогава той достига до по-малко хора и от това страдат идеите на хората, които са го създали. Става въпрос не за налагане на вкус, а за това всеки по възможност да прави нещата както трябва. Една консултация, необходима да се оправят важни детайли по един не много сложен сайт може да отнеме и 15 минути само - така че всъщност можем да оправим голяма част от важните български некомерсиални сайтове, начело с такива като вашите. Ако вие смятате, че не е необходимо всеки сайт, който е създаден със сериозни идеи, да бъде поне на достатъчно ниво, за да не разсмива всеки разбиращ от IT, аз смятам, че има ниво, под което не трябва да се пада.

Имам създадени към 100 сайта на Wordpress, (около 80 към freebg.eu и 20 отделни), някои от тях се повтарят като дизайн, но все пак съм използвал над 30 различни теми и десетки плъгини. Имам по-малък опит и с други системи, а в екипът ми (който се състои от 4-ма) има още добра дизайнерка и PHP/MySQL/Javascript програмист. Поддържаме информационно шахмата в България и почти всички сайтове за шах под името Българска шахматна мрежа. За идеите на freebg.eu може да разгледате това. Сайт на сериозна организация, който сме подновили може да разгледате тук http://www.psychotherapy-bg.org/indexa.htm преди и тук http://www.psychotherapy-bg.org след нашия редизайн и прехвърляне на динамична платформа. Цялата операция отне около 4 часа (поради възникнали проблеми, нормално е около 2 часа). Това мисля, че е достатъчно.

За фондацията - това е просто придаване на официална форма, не съм виновен за лошото име на фондациите като цяло :)

Сега мога да се върна към така приятните и позитивни отговори на останалите :)

Харесва ми какви идеалисти са някои от вас, наистина никога не е твърде късно да се направи нещо хубаво... Ще се радвам да се срещна с всички вас!

В отговор на Нина - не знаех, че е още по-стар домейнът на acad.bg, нищо чудно да е по-стар от статистиката на web.archive.org, която използвам :)

Pagerank е само показател, но като се има предвид огромния Интернет авторитет на мрежата ви, можете да го използвате (не за да продавате линкове разбира се, а за го предавате на сайтовете в мрежата си и да го насочвате и разпределяте по най-добрия начин).

За Атанас - поразгледах сайта на Пловдивския университет и имах малко проблеми с форума (не ми се зареди стил, май защото се получи преплитане между нормалната и https версията), но като цяло мисля, че е на ниво сайта :) Ще се радвам да помагам и да разменим линкове, пиши ми на мейл freebgeu@gmail.com (важи и за другите ако искате да ме пипате нещо конкретно).

Благодаря много на Станислав Спасов за хубавия отговор, готов съм да помагам в бъдеще за добро разпределяне и популяризиране на съдържанието, а за чисто технически дреболии като пренасочвания или решаване на други дребни проблеми съм винаги на линия :)
www.napred.bg - Българската търсачка
kalin

Postby iliev » 24 Apr 2009, 15:57

kalin wrote:Виждам, че дискусията ви събуди и това много ме радва :)

Приятелю, много бъркаш, като мислиш, че сме били заспали... Повярвай ми, мнозина от нас дори нямат време да спят, но това е друга тема... 8)

Все пак, вярно е също, че "събуди" една хубава тема, за което действително съм ти благодарен (и не само аз). ;)
Luchesar V. ILIEV
iliev

PreviousNext

Return to Коментари и съобщения