[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EEST/3.0/DST' instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EEST/3.0/DST' instead
BREN forums • View topic - Някои предложения и въпроси

Някои предложения и въпроси

Споделете вашите идеи относно форумите, и вижте какво ново се случва в тях

Някои предложения и въпроси

Postby kalin » 19 Apr 2009, 02:16

Здравейте,

Казвам се Калин Каракехайов и се радвам, че съвсем случайно попаднах на това място...

Причината е, че с моя екип правим проучване на българския Интернет, на сериозните сайтове и домейни по различни критерии. Нагледахме се на абсурди определено, но това, което виждам тук, е нещо наистина неповторимо.

Преди да обясня защо ви казвам това, искам да споделя какви са причините за проучването и целите, които сме си поставили (понеже не ни е възложено от никого, а го правим по собствено желание). Стартирахме некомерсиален портал за Българските ресурси в Интернет на адрес http://freebg.eu и тръгнахме да се ровим из мрежата... И като цяло мрежата в България е разделена на две:

Комерсиална част с огромни, посещавани, поддържани, изпипани, красиви и професионално изградени сайтове;

И друга част със сайтове, точно обратни на всичко, което казах по-горе :(

За съжаление огромна част от Държавните, научни и университетски сайтове попадат в категорията на сайтовете, които все едно са правени не за удобство на посетителите, а точно обратното...

Видяхме изоставени сайтове, такива без заглавия, разни грозотии в hit.bg, които просто не знам как да ги коментирам... Добре, че проучването ни е за лични цели и понеже сме позитивни хора или поне се опитваме да бъдем :) , няма да злепоставяме никого, просто нивото на Интернет културата сред администраторите на сайтове, които не са комерсиални, трябва да се подобри много... Вече правим първите си стъпки за това, като консултираме безплатно различни организации в обществена полза как да си подобрят сайтовете.

Според това, което четох тук, и местоположението на този форум, мисля че към вас трябва да се обърна с това, което искам да кажа на поддържащите мрежата на acad.bg.

Наистина не знам откъде да започна... acad.bg е един от най-старите български домейни, регистриран 1997 г. Помня, че до едно време сайтът на ТУ-София беше на поддомейн - vmei.acad.bg, след което се премести на сегашния си адрес. Днес видях на сайта на ТУЕС (училище към ТУ) един остарял линк, водещ към vmei.acad.bg и го кликнах, за да се убедя, че старият адрес на един от най-големите университети в България е пренасочен към новия, както правят дори блогърите, когато си местят блога от едно място на друго :) Но не би...

Бях меко казано шокиран, защото да се хвърли на боклука адреса на един от най-важните сайтове за науката и образованието в България не може да се го представи здравомислещ човек, поне според мен...

След това ми дойде любопитната мисъл да видя следното - след като има толкова университетски сайтове на поддомейни в мрежата на acad.bg, какво ли има на главния домейн acad.bg? И очаквайки да видя един хубав научен портал, написах в address bar-а на браузера си acad.bg :)

Нищо не се получи... добре че Google toolbar ми препоръча да опитам www.acad.bg :) Все пак 99% от сайтовете работят с и без www и не че съм много навътре в областта, но предполагам е елементарна DNS задача да се постигне - вие обаче сте в останалия 1% :(

поправих си грешката и опитах www.acad.bg и ми се отвори не очакваният все пак голям научен портал, ами... една почти изцяло бяла страница с едно лого с 3 надписа - нито един на български, 2 на английски, а третият език не го знам, сигурно е латински...

Google toolbar ми показа PR7 - ако не знаете случайно, това значи, че тази страница има огромен авторитет в Интернет и линкове от много други авторитетни сайтове... и какво има на нея... един банер?? Това просто няма как иначе да го нарека, освен нечовешко разхищение на потенциал...

И когато кликнах на банера и той ме доведе до този вътрешен форум - просто вече не издържах и реших да ви напиша някои неща тук :) Впрочем не беше лесно, защото така сте натегнали трудността на капчата, че едвам я нацелих от 4-ия път, а писмото за активация пристигна в спам кофата на Гмейл (който много добре ми отделя спама по принцип)... това последното не знам как сте го постигнали, имам 2 PHPBB3 форума и нито един няма такъв проблем...

Както и да е, разбрахте ме какво искам да ви кажа, надявам се няма да приемете критиките ми за злонамерени, въобще не е така, просто се учудвам много на някои неща. Ясно ми е защо, когато някой има онлайн магазин, влага усилия за популяризацията и вида му, но не виждам защо вие като не печелите нищо от сайтовете си, не ги поддържате в малко по-добро състояние, не е толкова трудно.

Не се съмнявам, че сред вас има блестящи специалисти в областите, с които се занимавате и всъщност сигурно въобще не ви е работа да се занимавате с нещата, които са свързани с мрежите... но ако нещо се прави въобще, трябва да се прави добре, така мисля :) Затова както и на всички организации с проблеми по сайтовете досега, може да се възползвате от нашата помощ. Така направиха вече Анимус България, SOS детски селища, Информационна мрежа Блулинк, Асоциацията на психотерапевтите в България и доста други организации и не сме оставили никого недоволен.

Очаквам вашия отговор,

Калин
www.napred.bg - Българската търсачка
kalin

Re: Някои предложения и въпроси

Postby vgd » 23 Apr 2009, 16:02

Здравейте г-н Каракехайов,

Благодаря Ви за писмото. Очевидно сте прав и даже биха могли да се отправят още 10 пъти по толкова уместни забележки. :pardon:
Да, не е извинение, че в основната ни работа не влиза изпипване до последен детайл и изчерпателно тестване на уеб-сайтовете,
което сигурно ще се съгласете, е и един тежък и сложен процес, дори при неголеми сайтове. Защото наистина има сайтове на
чуждестранни академични мрежи, които са добри.

Но, конструктивно, какво бихме могли да направим в случая? Последния параграф в писмото Ви го виждам като най-съществен и интригуващ.
Но не ми стана съвсем ясно какво имате предвид под "възползване от вашата помощ". Бихте ли ни пояснили, моля? :)
Vladimir Dimitrov
(IPP-BAS)
vgd

Postby iliev » 23 Apr 2009, 17:27

Здравейте Калине,

Благодаря ви, че сте отделил толкова време да споделите впечатленията си. Ако наистина имате искреното и безкористно желание да помогнете, бих могъл само да изразя дълбокото си възхищение от вашия ентусиазъм (за щастие, такива хора все още се срещат, колкото и невероятно да звучи). Естествено, бихте бил повече от добре дошъл. (Можете да ми пишете на лични, за да се уговорим за среща.)

Ако обаче се опитвате да рекламирате бизнеса си, боя се, че не сте избрал правилното място (а също и правилния подход, но това е отделна тема). Между другото, ние също харесваме WordPress, но предпочитаме Joomla за по-сложните сайтове. ;)

Всъщност, ако говорим наистина за бизнес, нека ви направя контрапредложение -- в академичната мрежа има много способни специалисти (работещи на свободна практика в личното си време), от чиито услуги, сигурен съм, бихте могли да спечелите, след като разгледах вашето "портфолио". Съвсем набързо се сещам, че можете да погледнете следните два сайта, но ако се интересувате сериозно, сигурен съм, че колегите ще могат да ви дадат и по-добри примери:

http://net.uni-plovdiv.bg/
http://www.bgsc.acad.bg/

Искрено се надявам, че по един или друг начин ще можем да намерим възможности за плодотворно и взаимоизгодно сътрудничество. Благодаря още веднъж за проявеното внимание и отделеното време. :)

:beer:

С най-добри пожелания,
Лъчезар
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby vedrin » 23 Apr 2009, 23:49

There was a time when men were kind
When their voices were soft
And their words inviting
There was a time when love was blind
And the world was a song
And the song was exciting
There was a time
Then it all went wrong

I dreamed a dream in time gone by
When hope was high
And life worth living
I dreamed that love would never die
I dreamed that God would be forgiving
Then I was young and unafraid
And dreams were made and used and wasted
There was no ransom to be paid
No song unsung, no wine untasted

But the tigers come at night
With their voices soft as thunder
As they tear your hope apart
And they turn your dream to shame

He slept a summer by my side
He filled my days with endless wonder
He took my childhood in his stride
But he was gone when autumn came

And still I dream he'll come to me
That we will live the years together
But there are dreams that cannot be
And there are storms we cannot weather

I had a dream my life would be
So different from this hell I'm living
So different now from what it seemed
Now life has killed the dream I dreamed.
Fantine, Les Misérables

Здравейте Калин,

Благодаря ви за полезната критика. Понеже заговорихте за неповторимост, предлагам да се полюбуваме заедно на едно наистина неповторимо изпълнение, което по чудесен начин илюстрира отношенията между форма и съдържание, както и опасностите от тяхното неразбиране или позабравяне. След като помислим и почувстваме, може би ще успеем всички вкупом да открием и правилния път към успеха и авторитета на различни поприща, били те интимни, комерсиални, спортни, държавнически, политически, академични, научни, творчески или каквито и да е било други.

Сърдечни поздрави,
Ведрин
--
Vedrin Jeliazkov
vedrin

Postby kalin » 24 Apr 2009, 00:49

Здравейте!

Радвам се, че ми отговорихте всички, мога да ви уверя, че не съм дошъл да правя реклама на бизнеса си, защото нямам бизнес, нито фирма за уеб услуги, затова пък започнах процес по основаване на фондация, за да мога да помагам на различни организации и по по-официален начин :) Проекта, който споменах, и във връзка с който правим проучване и ви намерих, е напълно некомерсиален.

Ще се радвам да се срещна с някои от вас на живо и да ви обясня идеите ни, който има желание, може да ми пише лично съобщение.

Дотогава накратко - Аз се занимавам не толкова с уеб дизайн, колкото с Интернет реклама и оптимизация - с други думи увеличавам посетителите на един вече направен сайт, основно през Google. Въпреки че се занимавате с наука и образование, а не с търговия (където има голямо търсене на специалисти в моята област, защото Интернет присъствието често определя дали един бизнес е успешен или не), предполагам ще се радвате повече хора да ви намират в мрежата, нали това е целта на всеки един сайт. И определено поне не трябва ненужно да губите уеб ресурси (както например непренасоченият стар сайт на ТУ си е чиста загуба). С такива неща със сигурност правите на хората, което дори малко разбират от моята област, много непрофесионално впечатление :(

Повечето неща, които споменах в първия си пост, са лесни за оправяне, стига да разбирате колко са важни всъщност. Ако използвате наистина гигантските уеб ресурси, които имате (със сигурност домейнът acad.bg е в топ 5 в България по Интернет авторитет), можете да осъществите по-лесно някои идеи, за които ви трябва по-сериозна реклама сред младите хора. Примерно търсите специалисти в някаква област - с вашите ресурси може с 10 минути работа да изкарате вашето предложение на първите места в Google за дума, свързана с областта и веднага ще се намерите с хората, които търсите (само пример давам, не знам дали е подходящ).

Ние предлагаме безвъздмездна помощ, защото вярваме, че контактите с вас, с други организации и хора могат да са ни само от полза в бъдеще. Готови сме да отделим колкото искате време за консултации по привеждането на всеки един ваш сайт в по-хубав вид (не само за хората, но и за Google). Ако искате да ни се отблагодарите по някакъв начин, може с линк (бъдещата ни фондация ще има сайт до 1 месец, заедно с предложението за безплатна помощ, което беше разпратено до всички сериозни организации в България с кофти сайт, които бяха 95%), но не държим толкова, важното е да подобрим нещата :)

Vedrin, изпълнението е невероятно наистина...
www.napred.bg - Българската търсачка
kalin

Postby iliev » 24 Apr 2009, 01:11

Благодаря, Ведри!

Едва ли бих могъл да дам по-добър пример от този... И не само доказващ колко измамно може да бъде това, което за очите ни изглежда "очевидно" просто и ясно, но и толкова точно сякаш разказващ историята на acad.bg, която наистина представлява много, много повече от простичкия рейтинг на сайта в Google (при все, че той е може би един дискретен намек, като искрицата проблясвяща в брилянт, потънал в прах в забравен, мрачен ъгъл на тавана.)

Четейки текста, наистина потръпнах, когато стигнах до последния куплет...

I had a dream my life would be
So different from this hell I'm living
So different now from what it seemed
Now life has killed the dream I dreamed.

Защото нима наистина Калин не е прав? Нима всичко, за което сме се борили, не е вече мъртво, безнадеждно останало като спомен от миналото, и обречено също тъй неизбежно на забвение...?

Но тогава си спомних за един друг случай -- съвсем подобен, но и по своему различен -- дотолкова, че сякаш специално е измислен да даде отговор на тези мои терзания. Вижте и вие това изпълнение, и се вслушайте в думите...

Nessun dorma! Nessun dorma!
None shall sleep! None shall sleep!

Ma il mio mistero è chiuso in me; il nome mio nessun saprà! No, No!
But my secret is hidden within me; none will know my name! No, No!

Dilegua, o notte! Tramontate, stelle! Tramontate, stelle!
Vanish, o night! Set, stars! Set, stars!

All'alba vincerò! Vincerò! Vincerò!
At daybreak I shall win! I shall win! I shall win!

... защото това е нещото, което ни обединява, дори когато всичко изглежда загубено -- защото утрото ще настъпи, слънцето ще изгрее, и ние наистина ще победим... Защото вярваме, и винаги сме вярвали! :x

:beer:
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 24 Apr 2009, 02:39

Между другото...

consilio et animis: By wisdom and courage.

:wink:
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby hope » 24 Apr 2009, 07:13

Здравей, Калине,
Твърде внимателно (за този ранен час) прочетох поста ти. И въпреки всичко ще споделя моето мнение:
1. Изобщо не ми стана ясно кой си и за какво се бориш. Защо смяташ, че точно ти и твоите съмишленици (не знам колко са те) имат възможностите да подобрят българските сайтове? Вярно е, че има безобразно грозни произведения, но нали знаеш: Всеки има право да няма вкус. А ти сякаш се опитваш да наложиш своя.
2. Използвайки многократно думата "просто" води само до едно - ти се опитваш да се оправдаваш за нещо, което не можеш да изкажеш. Аз не бих се доверила на такъв специалист. Разбирам, че твоята идея е: Красотата ще спаси света, но едва ли има човек или дори цяла фондация, която може да оправи всички сайтове. Пък и едва ли е необходимо.
3. Сега погледни в "собствения си двор" - Ще направя фондация, ще пусна сайт. Ами добре, първо покажи на какво си способен, пък тогава "клиентите" ти сами ще дойдат. Не знам дали това, което работиш, го правиш за реклама, но за да ти повярвам нека да видя един сайт, върху който имаш намеса. Нещо като - Преди и Сега.
4. Както знаеш, у нас думата "Фондация" не се ползва с особено доверие. Примери, колкото щеш. В крайна сметка всичко опира до пари. Всички сме хора и никой не живее само, за да помага на някого. Не е срамно да се плати на някого, било за консултация или за реално свършена работа. Всеки разумен човек би го направил, стига да можеш да предизвикаш неговото доверие.
Надежда Иринкова
Шуменски университет
hope

Postby nina » 24 Apr 2009, 09:11

acad.bg е един от най-старите български домейни, регистриран 1997 г

Моят личен email @acad.bg е от януари 1996. Сайта http://www.acad.bg е съществувал от няколко години преди това - бил е направен в рамките на европейски проект, който завърши през 1996. Не ще и дума, че за тогава сайта е бил огромно постижение; друг достъп до Интернет и интернет доставчици у нас практически нямаше.

Много хора тук знаят за многократни опити да се убедят (някои) от авторите на оригиналния http://www.acad.bg че е нужно да се модернизира дизайна и съдържанието му. Както си личи от резултата, всички опити бяха неуспешни, не защото няма кой да се заеме с web design, а най-вече поради странните разбирания, че сайтът не трябва да се променя, защото е бил първия сред академичната общност и най-добрия ... в миналия век.

За съжаление, трябва да се съглася с наблюденията на Калин, както вероятно ще направи всеки от вас, ако си сложи ръка на сърцето.
Мисля че е крайно време да не си затваряме очите как точно се възприема Българската академична мрежа извън хората, които ежедневно се занимават с нея.

Щеше да бъде наистина чудесно, ако единственият проблем беше този с остарелите и неподдържани www сайтове.

Ще си позволя отново да постна линк към сайта на TERENA, където има линкове към сайтовете на останалите академични мрежи в Европа
http://www.terena.org/activities/compendium/ . Сравнението оставям на читателите.

kalin wrote:
И когато кликнах на банера и той ме доведе до този вътрешен форум - просто вече не издържах и реших да ви напиша някои неща тук :)

Оказва се че forums.acad.bg е на една крачка от PageRank7 - никак не е лошо :)

kalin wrote: но ако нещо се прави въобще, трябва да се прави добре, така мисля :) ... може да се възползвате от нашата помощ.н

Независимо дали ще се възползваме или не, мисля че една среща е добра идея. Все пак бихме могли да покажем и как пеем :) Аз и Ведрин със сигурност бихме участвали.

Нина Желязкова
Last edited by nina on 26 Apr 2009, 10:42, edited 1 time in total.
nina

Postby vedrin » 24 Apr 2009, 09:50

Помислих си че може някой да не е чел и да му е интересно да научи повече за PageRank. Има много любопитни подробности, от които в контекста на тази дискусия ще спомена следната:

The name "PageRank" is a trademark of Google, and the PageRank process has been patented (U.S. patent 6,285,999 ). However, the patent is assigned to Stanford University and not to Google. Google has exclusive license rights on the patent from Stanford University. The university received 1.8 million shares of Google in exchange for use of the patent; the shares were sold in 2005 for $336 million.

Когато по-горе говорех за форма и съдържание, не правех презумпцията че разполагаме със съдържанието и не приемаме формата за важна (понякога това си е важна необходимост). Интересно би било да се посочи поне един пример за съвременен продукт на българската наука, който да има съпоставима стойност с тази например на PageRank алгоритъма. Нина си купи наскоро интересна книга -- The Google Story. Препоръчваме я на търсещите успехи -- има много ценни неща в нея.

Като стана дума за среща, да споделя че заедно с някои съмишленици ще слушаме концерта на CONCERTGEBOUW в зала България във вторник, 28 април 2009 г. от 19:30. Преди години свирехме заедно със солиста Веско Пантелеев-Ешкенази, днес той е световно известен музикант, а ние сме световно неизвестни "мрежари". Ако има желаещи да се присъединят -- ще се радваме да поговрим на чаша бира след концерта.

Ведрин
Last edited by vedrin on 24 Apr 2009, 10:28, edited 1 time in total.
--
Vedrin Jeliazkov
vedrin

Next

Return to Коментари и съобщения