[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EET/2.0/no DST' instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EET/2.0/no DST' instead
BREN forums • View topic - БИОМ/НИМ извън София

БИОМ/НИМ извън София

Съобщения на Контролния Технически Център и връзка с мрежовите инженери

Moderators: tour, spasov

Re: БИОМ/НИМ извън София

Postby atanas » 16 Oct 2009, 07:05

Мда, определено гори и мокрото. Аз също бях сложил такива правила, но ги махнах - малък бонус в сравнение с пая на софийските ни колеги :crazy:
AE51 2A62 FCBE 5E15 C19F 56CD ECC5 2186 0455 9912
atanas
Global Moderator

Postby kstoianov » 16 Oct 2009, 12:28

Здравейте,

Както споменах в темата "Новини по пускането в експлоатация на новата инфраструктура" от днес на обяд и СА "Димитър А. Ценов" - Свищов ползва новата свързаност. :cry:
Тук ще си позволя да споделя първи впечатления:
1. Загуби на пакети - 2,5%-7% (Сравнение досега 0%)
2. Времезакъснение в рамките на 7-8ms, но на 15-на пакета се качва на 200, 300 че дори и на 700 ms
Уточнение: Горните резултати са получени при обикновен пинг до рутера в София без натоварване на линията от наша страна
Моля се само като пусна трафик през тази линия поне да не се влошат нещата.
Като чета форума виждам, че има колеги които ползват тази свързаност от по дълго време. Моля споделете Вашите наблюдения в резултат от реалното натоварване.
kstoianov

Postby spasov » 16 Oct 2009, 14:47

atanas wrote:Мда, определено гори и мокрото. Аз също бях сложил такива правила, но ги махнах - малък бонус в сравнение с пая на софийските ни колеги :crazy:

Наско, пак гледаш в чинията (мрежата) на колегите от София ... :evil:
А ти самият бе изкометирал преди време да не се махат лимитите от наша страна. Лошото е, че при създалата се ситуация, ВСИЧКИ потребители от страната си споделят един общ канал от 100Мбит към нас. Би трябвало, за да няма "задръстване", да лимитираме до около 10Мбит/с :Yahoo!: капацитета на всеки един от вас, но към момента не го правим и работата е като в дивия запад.

Предложения ?

С риск да се повторя, ще кажа, че се надявам, това да е наистина временно положение!
spasov
Administrator

Postby kstoianov » 16 Oct 2009, 15:03

Хм,
Ако правилно броя на графиката, извънстоличните университети са 15 на брой. Което променя аритметиката на 100/15=6,66 Mb/s в период. Макар да имам доста големи съмнения, че при текущото състояние на линията

Ping statistics for 194.141.0.2:
Packets: Sent = 228, Received = 197, Lost = 31 (13% loss)

могат да се постигнат и половината от тези 100 Mb/s.
Само докато пиша този пост нещата се промениха

Ping statistics for 194.141.0.2:
Packets: Sent = 39, Received = 30, Lost = 9 (23% loss),
Което ме кара да си припомням добрите стари времена с весело чуруликащите модеми :)

Надявам се тези проблеми да са само при нас
kstoianov

Postby vedrin » 16 Oct 2009, 16:07

kstoianov wrote:Надявам се тези проблеми да са само при нас

Не са само при вас -- всички университети, които използват твърде ограничения споделен ресурс през MPLS мрежата на държавната администрация изпитват същите затруднения. Малко по-обобщена картина от гледна точка на Пловдивския Университет може да се види тук:

http://netmon.uni-plovdiv.bg/smokeping.cgi?target=BREN.NOC

За отбелязване е че горната статистика се отнася за малки пакети. При големи пакети, в каквито обикновено пътува реалния потребителски трафик, по една или друга причина загубите са значително по-високи.

Според мен би било редно да се гарантира на всеки университет че разполага постоянно (24 часа в денонощието) с капацитета, за който има слючен договор (в противен случай би възникнал съвсем резонния въпрос защо се хвърлят пари на вятъра). Съществуват различни начини да се постигне това. Аз лично съм привърженик на over provisioning, ала за съжаление това не изглежда реалистична цел (поне засега) у нас. При липсата на възможност за over provisioning, остават варианти от типа на:

1) твърдо зададени ограничения за всеки университет според сключения договор (изисква сумата от тези ограничения да не надхвърля общия разполагаем капацитет);

2) гъвкава политика, при която всеки университет разполага с пълния свободен капацитет и същевременно има гарантирания си минимум според сключения договор;

Разбира се -- вариант (2) би бил за предпочитане, но е малко по-сложен за реализиране. Бих искал да уточня че всичко казано дотук има смисъл единствено ако настроените в MPLS мрежата на ДА политики също изцяло гарантират гореспоменатите минимуми и същевременно позволяват тяхното надхвърляне при определени добре дефинирани обстоятелства (напр. наличие на свободен капацитет). От коментарите на Станислав оставам с впечатлението че това далеч не е така. Той споменава "най-нисък приоритет" по отношение на академичния трафик, което е намек че дори въпросните крайно недостатъчни 100 Mb/s също не са гарантирани и ако в даден момент мрежата на ДА пренася достатъчно голям друг трафик, както изглежда се случва в работно време, тогава вероятно дори и тези 100 Mb/s не са изцяло на разположение...
--
Vedrin Jeliazkov
vedrin

Postby iliev » 16 Oct 2009, 16:12

Добре, нека наистина задържим за известно време топката, след като МОМН официално е помолило МТИТС за съдействие. :-)

Единствено искрено бих помолил МОМН, в случай че "работата стане", нека се действа за реализиране на топологията, върху която Станислав работи толкова усърдно -- тя дава възможност и на МОМН също да изпълни своите нужди към средното образование, без да се правят някакви сложни системи, каквито например навремето се планираха: университетската мрежа да се "качва върху" училищната и т.н. В случая ще бъде достатъчно регионалните инспекторати на МОМН просто да се вържат с една оптика към местния университетски център: МУ-Плевен, НВУ-В.Търново, РУ-Русе, НВУ-ФАПК-Шумен, ИУ-Варна, ПУ-Пловдив, ТУ-Габрово.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby iliev » 16 Oct 2009, 16:15

iliev wrote:Добре, нека наистина задържим за известно време топката, след като МОМН официално е помолило МТИТС за съдействие. :-)

Всъщност, ако МТИТС отговори положително (а не виждам наистина причина да не го стори), то може да се очаква нещата да станат точно по план: а именно да се ползва (почти) независим GigE.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby vedrin » 16 Oct 2009, 16:34

iliev wrote:
iliev wrote:Добре, нека наистина задържим за известно време топката, след като МОМН официално е помолило МТИТС за съдействие. :-)

Всъщност, ако МТИТС отговори положително (а не виждам наистина причина да не го стори), то може да се очаква нещата да станат точно по план: а именно да се ползва (почти) независим GigE.

Аз лично мисля че е изключително малко вероятно да бъде осигурен достъп до първоначално планираните ресурси без съответното добре премерено и точно адресирано лобиране. Също, нека си дадем сметка че нещата няма как да станат "точно по план", тъй като плана предвиждаше те отдавна вече да са станали. Лично аз не бих разчитал на доставчик на каквато и да е услуга, който ми обещава че евентуално в някакъв бъдещ момент може би ще бъде в състояние в някаква степен да ми я предостави. За жалост в момента ситуацията между т.нар. български NREN и университетите извън София е точно такава. Оттук нататък има три възможни пътя:

1) университетите се обединяват и заедно със зародишите или останките на BG NREN активно се борят по подходящ начин за онова, което им се полага;

2) университетите се отказват от услугите на BG NREN (това далеч няма да е за пръв път);

3) продължава безполезно и отчайващо преливане от пусто в празно, както досега.
--
Vedrin Jeliazkov
vedrin

Postby iliev » 16 Oct 2009, 16:55

vedrin wrote:
iliev wrote:

Аз лично мисля че е изключително малко вероятно да бъде осигурен достъп до първоначално планираните ресурси без съответното добре премерено и точно адресирано лобиране. Също, нека си дадем сметка че нещата няма как да станат "точно по план", тъй като плана предвиждаше те отдавна вече да са станали. Лично аз не бих разчитал на доставчик на каквато и да е услуга, който ми обещава че евентуално в някакъв бъдещ момент може би ще бъде в състояние в някаква степен да ми я предостави. За жалост в момента ситуацията между т.нар. български NREN и университетите извън София е точно такава. Оттук нататък има три възможни пътя:

1) университетите се обединяват и заедно със зародишите или останките на BG NREN активно се борят по подходящ начин за онова, което им се полага;

2) университетите се отказват от услугите на BG NREN (това далеч няма да е за пръв път);

3) продължава безполезно и отчайващо преливане от пусто в празно, както досега.

Нина и Станислав ще си спомнят, че преди половин година аз яростно защитавах позицията, че НЕ трябва да се обвързваме с държавата (и в частност държавната мрежа) по никакъв начин. Както и тогава, така и сега смятам, че в България "държавата" е понятие със съвсем различно съдържание от това, което се влага в него в цивилизованите страни. У нас държавата не служи на хората, а представлява де факто едно полу-феодално владение, в което всички ние -- "обикновените" хора -- сме в ролята на крепостни селяни, и сравнително малка група феодали живеят (или паразитират, за да бъдем точни) върху нашия гръб, при това обикновено доста охолно. На българската държава можеш да разчиташ само при условие, че срещу нейното съдействие определен "феодал" получи някакви допълнителни облаги.

Така че аз продължавам да бъда твърдо убеден по принцип, че бъдеще има само една напълно независима и самоиздържаща се академична мрежа. Създаването й обаче изисква значително количество усилия, положени съвместно от голямо количество хора: нещо, което към момента ми се струва невероятно -- най-малкото заради добре известния ни български манталитет (неспособност за работа в екип, ЕГОизъм, критикарство и т.н.) Ето защо навремето "кандисах" за държавната мрежа, ето защо и сега призовавам към "търпение". Всъщност, най-лесното би било просто да си мълча. И както вървят нещата, съвсем скоро ще започна да го правя. А на коментари, че са нужни не приказки, а действия, отговорът е много прост: това пак е мисъл, родена от българската действителност. Защото по света хората първо се събират, говорят си, правят планове, и тогава вече действат. А у нас все чакаме някой (Партията, "Царя", Бойко Борисов, Орлин) нещо да направи. И като не го прави, мрънкаме. И толкоз.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby spasov » 16 Oct 2009, 17:25

vedrin wrote: ...Той споменава "най-нисък приоритет" по отношение на академичния трафик, което е намек че дори въпросните крайно недостатъчни 100 Mb/s също не са гарантирани и ако в даден момент мрежата на ДА пренася достатъчно голям друг трафик, както изглежда се случва в работно време, тогава вероятно дори и тези 100 Mb/s не са изцяло на разположение...

След разговор с хората от ДА, се оказа че за временно отпуснатите 100Мбит няма никаква приоритизация. Вероятно тяхана мрежа е достатъчно "over-provisioned". Но за нас има твърд лимит към интерфеса към нашия рутер, което означава, че канала от 100Мбит е многократно оversubscribed.

Кирил от Свищов правилно смята, че трябва да лимитираме капацитета на всеки отделен потребител до 6Mбит/с. Аз все пак ще започна в понеделник да лимитирам на 10Мбит/с, което сумарно ще означава 50% oversubscription, пък ще видим дали после да не нямаля и на до 6Мбит.
Призовавам ви да потърпите 1 седмица. После ще видим!
spasov
Administrator

PreviousNext

Return to Състояние на мрежата и услугите