[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EET/2.0/no DST' instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 945: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EET/2.0/no DST' instead
BREN forums • View topic - EU launches free GPS system EGNOS with resolution at 2m

EU launches free GPS system EGNOS with resolution at 2m

Пътешествия, туризъм, навигация

Moderators: atanas, vedrin

EU launches free GPS system EGNOS with resolution at 2m

Postby iliev » 03 Oct 2009, 13:05

Image

On 1st October 2009, the European Commission declared that EGNOS' satellite navigation signal is operationally ready as an open and free service.

EGNOS Open Service provides Europeans with unprecedented positioning precision by improving the accuracy of GPS. The continuing monitoring of the augmentation signals shows it improves the accuracy of GPS to within one to two metres and is available more than 99 percent of the time. By comparison, someone using a GPS receiver that is not EGNOS enabled can only be sure of their position to within 17 metres.

EGNOS Open Service provides Europeans with unprecedented positioning precision by improving the accuracy of GPS. The continuing monitoring of the augmentation signals shows it improves the accuracy of GPS to within one to two metres and is available more than 99 percent of the time. By comparison, someone using a GPS receiver that is not EGNOS enabled can only be sure of their position to within 17 metres. Receiver manufacturers and application developers will be able to provide their customers with the benefits of the GPS performance improvements simply by adding EGNOS capability to their products. No authorisation or receiver-specific certification will be required.

Both European businesses and citizens can greatly benefit from EGNOS. It can support new applications in a number of different sectors such as agriculture, like high-precision spraying of fertilisers, or transport, like automatic road-tolling or pay-per-use insurance schemes. EGNOS can also support much more precise personal navigation services, both for general and specific uses, for example systems to guide blind people.

EGNOS will be certified for use in aviation and other safety-critical areas in compliance with the Single European Sky regulation. Through EGNOS a Safety-of-Life service is expected to be in place by mid 2010. This service will provide a valuable warning message informing the user within six seconds in case of a malfunction of the system. A Commercial Service is under test and will also be made available in 2010.

Both the Open Service and the Safety-of-Life Service are provided free of charge, and the European Union is committed to supporting EGNOS for the long term, even after Galileo has become operational. This includes extending its geographical scope within the coverage of the three satellites involved. The operations of EGNOS are managed, through a contract with the European Commission, by the European Satellite Services Provider, ESSP SaS, a company based in Toulouse, France, founded by seven air navigation services providers. The contract between the Commission and ESSP SaS was signed yesterday, 30 September, and will ensure the management of the EGNOS operations as well as the maintenance of the system until the end of 2013.

Source: European Commission Press Room
Luchesar V. ILIEV
iliev

Re: EU launches free GPS system EGNOS with resolution at 2m

Postby vgd » 08 Oct 2009, 10:17

Какво стана? Пожънахте ли смайващо увеличение на точността? ;-)

Аз гледам на моя, че са се появили разни нови сателити, но доста ниско над хоризонта (в София съм).
И едни D-нца на барчетата на сигналите.
Vladimir Dimitrov
(IPP-BAS)
vgd

Postby vedrin » 08 Oct 2009, 12:29

vgd wrote:Какво стана? Пожънахте ли смайващо увеличение на точността? ;-) Аз гледам на моя, че са се появили разни нови сателити, но доста ниско над хоризонта (в София съм). И едни D-нца на барчетата на сигналите.

Всъщност тази услуга е достъпна в някаква степен от години насам, но сега някои хора режат лентички (не само у нашенско това е любимо занимание на властта). Доста забавно е да се сравни съдържанието на горния press release с реалното положение на нещата в началото на октомври 2009, описано тук. Цитирам, "The EGNOS System is still under test. EGNOS can not be used for Safety of Life applications."

Добре е да имаме предвид че:

-- Използването на EGNOS увеличава разхода на енергия v GPSr.

-- От известно време насам в София има функционираща EGNOS RIMS (Ranging and Integrity Monitoring Station), което е предпоставка точността на корекциите за нашия район да бъде добра.

-- За разлика от GPS сигнала, EGNOS корекциите се излъчват от малък брой геостационарни спътници. Конкретно в България най-често е видим INMARSAT 3 F2 (Atlantic Ocean Region East), GPS PRN No. 120, Garmin Sat ID 33, 15.5°W, разположен ниско над хоризонта на югозапад. Би трябвало да се вижда също и ARTEMIS, GPS PRN No. 124, Garmin Sat ID 37, 21.5°E, но съм забелязал че това се случва някак по-рядко, вероятно поради продължаващи тестове. Приемането на тези сигнали в пресечена местност (например на склон със северно изложение или въобще при липса на пряка видимост в съответната посока) е невъзможно.

-- По принцип EGNOS корекциите са предназначени предимно за авиацията (съществува надежда че GPS+EGNOS може да замени част от функциите на по-скъпите ILS (Instrument Landing Systems) при намалена видимост; например CAT I approaches (ограничена видимост) ще бъдат възможни без допълнителни ILS системи, ала все пак за CAT III approaches (нулева видимост) EGNOS няма да е достатъчен и ILS ще продължат да са незаменими).
--
Vedrin Jeliazkov
vedrin

Postby iliev » 08 Oct 2009, 19:23

vgd wrote:Какво стана? Пожънахте ли смайващо увеличение на точността? ;-)

Аз гледам на моя, че са се появили разни нови сателити, но доста ниско над хоризонта (в София съм).
И едни D-нца на барчетата на сигналите.

Демек, Владо, ако виждаш сателити 33 или 37, след известно време добър сигнал от тях наистина ще ти се появят въпросните D-нца по стълбчетата, отразяващи силата на сигнала. Те показват, че е получена коригиращата информация за съответния сателит. Както Ведри правилно е отбелязал обаче, това е преди всичко полезно в авиацията, където има добра видимост на сателитите и значително по-малко други смущения.

Имам предвид, че в града значително по-голямо влияние имат грешките, причинени от слаб, липсващ или отразен сигнал от спътниците (EGNOS и WAAS коригират само йоносферните смущения, отклонението в часовниците и неточността на орбитите на сателитите). За мобилните телефони донякъде (или дори до голяма степен) може да помогне A-GPS, който обаче няма общо с EGNOS или WAAS като технология. Но при наличие пък на Интернет свързаност, корекциите от EGNOS са достъпни и без нужда да се "слушат" сателитите.
Luchesar V. ILIEV
iliev

Postby vgd » 09 Oct 2009, 11:41

vedrin wrote:-- Използването на EGNOS увеличава разхода на енергия v GPSr.

Аха. Добре, че ми каза. Най-вероятно ще се побъзикам с него и ако не ми дава някаква кой знае каква практическа полза, а най-вероятно не, то ще го изключа. Много мразим да сменям батерии. :lol:
Vladimir Dimitrov
(IPP-BAS)
vgd

Postby iliev » 09 Oct 2009, 18:35

vgd wrote:
vedrin wrote:-- Използването на EGNOS увеличава разхода на енергия v GPSr.

Аха. Добре, че ми каза. Най-вероятно ще се побъзикам с него и ако не ми дава някаква кой знае каква практическа полза, а най-вероятно не, то ще го изключа. Много мразим да сменям батерии. :lol:

Ако изключиш GPS-а напълно, тогава пък въобще няма да има нужда да сменяш батерии... :D
Luchesar V. ILIEV
iliev

Return to Баирбудали